Dev Projede Son Dakika Gelişmesi: Kanal İstanbul İmar Planı Askı Süreci Başlıyor!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile tüm Türkiye tarafından yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından önemli açıklamalar yapıldı.

Dev Projede Son Dakika Gelişmesi: Kanal İstanbul İmar Planı Askı Süreci Başlıyor!

Cumhuriyet tarihinin en büyük projesi olması nedeni ile tüm Türkiye tarafından yakından takip edilen Kanal İstanbul projesi hakkında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından önemli açıklamalar yapıldı. Kanal İstanbul imar planı askıya çıkıyor! Kanal İstanbul'a ilk kazma ne zaman vurulacak, proje iptal olacak mı, ne zaman yapılacak?

Emlak365.com / Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum büyük tartışmalara neden olan, iktidar ile muhalefeti karşı karşıya getiren Kanal İstanbul projesi hakkında son derece önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Kurum yapmış olduğu açıklamada Kanal İstanbul projesi son durum hakkında kamuyonua bilgilendirmede bulundu. RESMİ AÇIKLAMA GELDİ: KANAL İSTANBUL'A İLK KAZMA NE ZAMAN VURULACAK?Konu hakkında beklenen resmi açıklama Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yapıldı. Bakan Kurum Kanal İstanbul projesinin çevreci bir proje olduğunu vurgulayarak “Ocak ayı itibariyle planlarımızı askıya çıkaracağız. 2021 yılı Kanal İstanbul’un başladığı ve hızlı bir şekilde yapılacağı bir yıl olacaktır. Artık son noktaya gelindi. Planları askıya çıkaracağız, onlar da (Ulaştırma Bakanlığı) ihale sürecini eşzamanlı başlatacaklar. Kanal İstanbul’da kararlıyız” açıklamasında bulundu. Projenin ülke için büyük bir öneme sahip olduğunu belirten Bakan Kurum “Ülkemize, İstanbul’umuza yakışacak bir proje olması, çevrenin korunması, doğal kaynakların zarar görmemesi, İstanbul Boğazı’ndaki tehlikenin ortadan kaldırılması adına çalışmalarımızı detaylı yapıyoruz. Bu yılın ilk yarısında temelleri atılır diye düşünüyorum” Haziran ayına kadar projenin temelinin atılmasını amaçladıklarını söyledi. KANAL İSTANBUL İMAR PLANI NE ZAMAN ASKIYA ÇIKACAK?Bakan Murat Kurum tarafından basın mensuplarına yapılan açıklamada Kanal İstanbul projesine ait imar planlarının Ocak ayı içerisinde askıya çıkarılacağını duyurdu. İMAR PLANININ ASKIYA ÇIKMASI NE DEMEK?Belediyeler ve ilgili bakanlık tarafından hazırlanan imar planları için kullanılan askıya çıkma terimi söz konusu planların vatandaş, odalar, sosyal dernek ve kurumlar tarafından incelenmesi için ilan edildiği süreye verilen isimdir. İmar planları 1 ay boyunca askıda kalır. Yani vatandaşın incelemesi için ilan edilir. Bu sürede itirazı olan kişi ya da kurumlar imar planına itiraz edebilir. İtiraz edilmeyen imar planı otomatik olarak kabul edilmiş sayılır ve uygulamaya alınır. İtiraz planları itiraz edilen makamlarca incelenir ve 15 gün içerisinde karara bağlanır. 

Yorumlar (0)