Dev Projede Tartışmalar Alevlendi! Kanal İstanbul'u Kimler, Neden İstemiyor?

Kanal İstanbul projesi yapılan açıklamalarla gündemde ki yerini korumaya devam ediyor.

Dev Projede Tartışmalar Alevlendi! Kanal İstanbul'u Kimler, Neden İstemiyor?
Kanal İstanbul projesi yapılan açıklamalarla gündemde ki yerini korumaya devam ediyor. Özellikle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yapmış olduğu "İnadına yapacağız" açıklaması ile tartışmalar bir kere daha alevlenmişti.

KANAL İSTANBUL İHALESİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Tamamlanması halinde Türkiye'nin en büyük projesi olması açısından büyük önem taşıyan Kanal İstanbul projesi hakkında tartışmalar yeniden alevlendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ihalenin bu sene yapılacağının duyurulmasının ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yapmış olduğu açıklamasında ihaleyi 2021 yılında yapacaklarını ilan etmişti.

Bakan Kurum "2021 yılı içerisinde projemizin ihalesini yapacağız ve kararlı bir şekilde de inşallah Kanal İstanbul Projesi'ni İstanbul'umuza, Türkiye'mize kazandıracağız.

Kanal İstanbul Projesi gerçekten vizyon bir proje. Türkiye'yi dünyada lider bir ülke yapacak, İstanbul'umuzun marka değerine marka katacak bir projedir ve bu noktada her türlü ayrıntı, detay düşünülmektedir" diyerek ihale tarihini duyurmuştu.

KANAL İSTANBUL İHALESİNE KİM, NEDEN KARŞI?

Kanal İstanbul projesine tüm çevre kuruluşları, sosyal örgütler ve muhalefet partilerinin yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'da projeye karşı olduğunu sık sık açıklıyor. İBB Başkanı İmamoğlu projeye karşı çıkmasının en önemli nedenini projenin İstanbul'a zarar verecek olması olarak gösterirken proje yerine İstanbul'un kentsel dönüşüme öncelik vermesini ve depreme hazırlık yapılması gerektiğini savunuyor.

Kanal İstanbul projesinin büyük İstanbul depremini tetikleyecek olması, içme suyu kaynaklarını olumsuz etkilemesi, tarım alanlarını yok etmesi gibi iddialara ortaya atılırken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise yapmış olduğu açıklamalarla tüm bu iddiaları reddetmişti.
Yorumlar (0)