Devletten Ev Alacaklara 30 Bin TL, Kendi Evini Yapacaklara 40 Bin TL Hibe Destek

Devlet ev alacak olan vatandaşlara da kendi evini yapacak olan vatandaşlara özel destekleri bulunuyor.

Devletten Ev Alacaklara 30 Bin TL, Kendi Evini Yapacaklara 40 Bin TL Hibe Destek

Devlet ev alacak olan vatandaşlara da kendi evini yapacak olan vatandaşlara özel destekleri bulunuyor. Devletin sağladığı özel destekler ile ev almak isteyenlere sunulan bu ek olanaklar ile vatandaşların maliyetleri düşürme şansı bulunuyor. Ev alacaklar için 30 bin TL'ye çıkan bu destek ödemeleri evini yapacak olan vatandaşlar için 45 bin TL'ye kadar uzanıyor. Kendi evini almak veya yapmak isteyen vatandaşlar için sunulan devlet desteklerinden kimlerin faydalanabildiği, bu destekler için nasıl başvuru yapıldığı ve konut desteklerine ilişkin bilinmesi gereken diğer tüm ayrıntıları sizlerle paylaşıyoruz.

Devletin çok sayıda alanda olduğu gibi ev alacak olan vatandaşlar için de özel destek ve yardım programları bulunuyor. İlk defa ev alacaklar için konut hesabı ile 30 bin TL'ye kadar karşılıksız geri ödemesiz destek sunan devlet ayrıca Aile Bakanlığı birimleri üzerinden kendi evini yapacak olan ihtiyaç sahibi ailelere 40 bin TL'ye varan bir hibe destek veriyor. İLK DEFA EV ALACAKLARA KARŞILIKSIZ 30 BİN TL DESTEKDevlet tarafından sağlanan en önemli konut desteklerinin başında konut hesabı ile sağlanan ve 30 bin TL'ye ulaşan paket bulunuyor. Bu paket ile ilk defa ev alacak olan vatandaşlara birikim yaparak 17 bin TL'den 30 bin TL'ye uzanan kazanç sağlanıyor. Konut hesabı ile ev alacak olanlara yapılan yardımlarda sistem şu şekilde işliyor. Vatandaşların bankalardan konut hesabı açmaları isteniyor. Bu konut hesabına en az 36 en fazla 60 ay birikim yapacak olan vatandaşlar yapmış oldukları birikime göre destek alıyorlar. Konut hesabında biriken para ise sadece belli limitler çerçevesinde kullanılabilecek ve birikimler her ya yada 3, 6 aylık periyotlarla düzenli olarak yapılacak. Konut hesabında 36 ay ila 47 ay arasında para biriktiren vatandaşlara  2020 yılı konut devlet desteği olarak  24 Bin 742 TL,Konut hesabında 48-59 ay arasında para biriktiren vatandaşlara  2020 yılı konut devlet desteği olarak 26 Bin 645,20 TL,Konut hesabında 60 ay arasında para biriktiren vatandaşlara  2020 yılı konut devlet desteği olarak 28 Bin 548 TL destek ödenir. 

KENDİ EVİNİ YAPACAKLARA 40 BİN TL DESTEKDevletin bir diğer konut desteği ise Aile Bakanlığı tarafından sağlanan ve yardıma muhtaç ailelerin faydalanabildiği barınma yardımı. Sağlıksız, kötü şartlarda yaşayan vatandaşlar kendi evlerini yapmak istediklerinde devletten 40 bin TL destek sağlanır. Bu destek sadece aylık hane geliri düşük ihtiyaç sahibi ailelere ödenir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden başvuru yapılan destek ile alınan ödemeler şu şekilde;Devlet desteği ile betonarme ev yapacaklara karşılıksız geri ödemesiz 40 bin TL destek sağlanır. Devlet desteği ile prefabrik ev yapacaklara karşılıksız geri ödemesiz 30 bin TL destek sağlanır. 

BAŞVURU İŞLEMLERİKonut hesabıyla ev almak isteyenler için ek koşul bulunmuyor. Vatandaşlar herhangi bir bankadan konut hesabı açarak birikim yapmaya başlayabilir. Ev yapım desteği için talep edilen şartları sağlayanlar kendi ilçelerinde yardım faaliyetlerinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından başvurularını yapabilirler. Emlak365.com


Yorumlar (0)