banner136

Devletten Ucuz Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? Başvuru Şartları

Bilindiği üzere devlet yeni sayılabilecek bir uygulama ile hazine arazilerini ve çiftçilere ve vatandaşlara kiralıyor. Ucuz hazine arazisi kiralama ile vatandaşlar bu alanda tarım yapabiliyorlar. Peki devletin kiraya açtığı bu hazine arazileri hangi koşullarda kimler tarafından kiralanabilir? Tüm detaylar haberimizde.

Devletten Ucuz Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? Başvuru Şartları

Tarım ve Orman Bakanlığı öncülüğünde başlatılan bu uygulama ile tarım bölgelerinde yer alan kullanılmayan tarım arazilerinin kullanılması amaçlanıyor. 

Bu araziler belli bir süreliğine tarım yapan çiftçilere ve vatandaşlara kiralanıyor. Kiralama ücreti olarak ya çok düşük bir tutar talep ediliyor ya da ücretsiz olarak bu kiralama işlemi yapılıyor. Ancak bu kiralama herkes tarafından yapılamıyor. 

DEVLET HAZİNE ARAZİSİ KİRALAMA ADIM ADIM YAPILACAK İŞLEMLER

Devlet tarafından hazine arazisi kiralamak adına talep edilen şartlar ve bu alanda uygulanan prosedür şu şekilde işliyor. 

Milli Tarım Projesi kapsamında; verimli topraklarının daha kapsamlı kullanılabilmesi ve çiftçinin ihtiyacına göre değil, ülkenin ihtiyacına göre ekim modeli belirlenmesiyle tarım arazilerinin kullanımı açıldı. Bu kiralama için uygulanan başvuru şartları ise şunlar; 

"Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Çiftçi olmak, En az 3 yıl olmak kaydıyla köyde veya o beldede yaşıyor olmak, Tarım için yeterli toprağı olmamak, "

TARIM ARAZİSİ BAŞVURU İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR?

Tarım arazilerini kiralamak isteyen vatandaşların doğrudan başvuru yapması gerekiyor. 

Bu vatandaşlar başvurularını kendi yaşadıkları il veya ilçelerde faaliyet gösteren Mal Müdürlüklerine veya Defterdarlıklara başvuru yapacak. Buradan Tarım Arazisi Kiralama Talep Formunu dolduracak vatandaşlar daha sonra bu kurum tarafından talep edilen evrakları formla birlikte teslim edecekler. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)