Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Açıkladı: Kanal İstanbul Montrö'yü Etkiler Mi?

Kanal İstanbul projesi ve Montrö ilişkisi gündemin en çok tartışılan konuları arasında yerini korumaya devam ederken konu hakkında bir son dakika açıklaması da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapıldı. Bakan Çavuşoğlu özel bir televizyon kanalına konuk olurken canlı yayında Kanal İstanbul projesi hakkında da bilgi verdi. Kanal İstanbul'un Montrö'ye etkisi ne olur, Montrö Boğazlar sözleşmesi etkilenir mi, Kanal İstanbul Montrö'yü etkiler mi?

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Açıkladı: Kanal İstanbul Montrö'yü Etkiler Mi?
Emekli amiraller tarafından yayımlanan bildiri sonrasında bir kere daha alevlenen Kanal İstanbul projesi tartışmalarında yeni gündem Montrö Sözleşmesi olmuştu. Yapılacak olan projenin Türkiye'nin boğazdaki hakimiyetini olumsuz etkileyeceği etkisi gündeme deyim yerindeyse bomba gibi düşmüş, yeni tartışmaların fitili ateşlenmişti.

Konu hakkında son açıklama ise Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından yapıldı. Bakan Çavuşoğlu

KANAL İSTANBUL'UN MONTRÖ'YE ETKİSİ NE OLUR, MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ ETKİLENİR Mİ, ETKİLER Mİ?

Son dönemin en çok konuşulan gündem maddeleri arasında yerini alan Kanal İstanbul projesine de değinen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kanal İstanbul tartışmalarının farklı olduğunu belirterek "Bunun Montrö ile bir ilgisi yok. Boğazlardan geçişi ve Karadeniz'de kalış süresi belirlenmiş.

Geminin geçmesi değil, tonaj ve kalacağı gün önemli. Kanal İstanbul açıldığında ticari gemilerin buradan geçmesi ücretli olabilir. Bu Montrö'yü ihlal anlamına gelmez. Kanal İstanbul açıldığında güvenli olduğu belgelenirse, şu an boğazdan geçemeyen buna uygun gemilerin de geçmesi gündeme gelecek" diyerek İstanbul Boğazı'ndan geçen gemileri Kanal İstanbul projesine zorla yönlendirme yapılmadığı sürece Montrö sözleşmesinin ihlali gibi bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi.

Özellikle de emekli amiraller tarafından içerisinde darbe imalarının da bulunduğu iddia edilen gece yarısı bildirisi sonrası Montrö Sözleşmesi gündeme gelmiş, Kanal İstanbul projesi yapılırsa Montrö Sözleşmesinin geçerliliğini yitireceği, bunun da Türkiye'ye büyük zarar vereceği iddia edilerek projenin hemen iptal edilmesi talep edilmişti.
Yorumlar (0)