DSİ Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te 30 Bin Hektarda Arazi Toplulaştırması Yaptı!

Devlet Su İşleri arazi toplulaştırma kararları ile verimli tarım arazilerini koruma altına almaya devam ediyor.

DSİ Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Kilis'te 30 Bin Hektarda Arazi Toplulaştırması Yaptı!

Devlet Su İşleri arazi toplulaştırma kararları ile verimli tarım arazilerini koruma altına almaya devam ediyor. Arazi toplulaştırma kararları hakkında açıklamada bulunan DSİ 2020 yılında gerçekleştirilen toplam arazi toplulaştırması rakamlarını açıkladı.

Emlak365.com  / Yapılan yasal düzenleme ile arazi toplulaştırması konusunda yetki Devlet Su İşleri'ne devredilirken DSİ 2020 yılında gerçekleştirilen arazi toplulaştırma rakamlarını açıkladı. 

ARAZİ TOPLULAŞTIRMA NEDİR, ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI NE DEMEK, NEDEN YAPILIR?

Türkiye'nin verimli tarım arazilerinin korunması amacı ile yapılan arazi toplulaştırması tarim arazilerinin bir aya getirilmesini amaçlar. Zorunlu olarak yapılır. Ana amacı verimli tarım arazilerinin korunması ve imara açılmasının engellenmesidir. 

DSİ 4 İLDE 30 BİN HEKTAR ALANDA ARAZİ TOPLULAŞTIRMASI YAPTI! 

Konu hakkında açıklama yapan Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız devletin verimli tarım arazilerini korumak adına çalışmalara tüm hızı ile devam ettiklerini belirterek "2018'de 496 bin, 2019'da 619 bin, bu yıl ise ekim sonu itibarıyla 425 bin hektar alanda tescil çalışmaları tamamlandı. Yıl sonunda 541 bin hektar alanın tescil çalışmaları tamamlanacak, böylece ülkemiz genelinde 2020 sonu itibarıyla 4,77 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmalarının tescili tamamlanmış olacak. Kalan 3,48 milyon hektar alanda ise toplulaştırma çalışmaları devam etmektedir" sözleri ile son rakamları duyurdu. 

Aralarında Kilis, Gaziantep, Adıyaman ve Kahramanmaraş'ın yer aldığı 4 ilde 30 bin hektarlık alanda arazi toplulaştırma kararı aldıklarını belirten Yıldız halen ülkemizde arazi toplulaştırması kurallarına uygun 14.3 milyon hektar bulunduğunu belirtti. Arazi toplulaştırma çalışmaları sayesinde tarım için büyük önem taşıyan modern sulama metotlarının daha verimli bir şekilde kullanılabildiğini dile getirerek çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. 

Yorumlar (0)