e-Devlet üzerinden hemen öğrenin! T.C. ile tapu, mal varlığı sorgulama şifresiz yapılabiliyor mu?

Taşınmazlara ilişkin kayıtlar tapu kütüğüne kaydedilirken bu kayıtlara ilişkin belgeye tapu adı verilmektedir. Tapu belgesi taşınmazın kime ait olduğunu göstermekle beraber taşınmazla ilişkin bilgileri de içerir. Peki, tapu kaydı sorgulama nereden, nasıl yapılır?

T.C. ile tapu, mal varlığı sorgulama şifresiz yapılabiliyor mu?

Tapu bilgileri sorgulama işlemi en çok merak edilen soruların arasında yer almakta olup kişilerin düzenli olarak tapu sahibi olsun, olmasın bu verileri kontrol etmeleri gerekmektedir. Özellikle de son dönemde artan tapu dolandırıcılıkları nedeniyle tapusu olan kişilerin bilgilerini düzenli olarak kontrol etmeleri daha da büyük bir öneme sahip olarak görülmektedir. 

Tapusu olan kişilerin mutlaka e-Devlet üzerinden Tapu SMS kaydı yaptırmaları hayati öneme sahiptir. Bu sayede kişinin tapusu adına işlem yapılmak istenmesi durumunda kendisine bilgilendirme mesajı gönderilmekte, bu sayede kişinin tapusunun kendisinden habersiz satılması ya da devredilmesi gibi istenmeyen olayların yaşanması engellenmektedir. 

E-DEVLET TAPU SMS KAYDI NEREDEN, NASIL YAPILIR?

Tapu kayıt belgesi olan kişilerin son dönemde tapuda artan dolandırıcılık olaylarına karşı mutlaka önlem almaları gerekmektedir. Konu hakkında açıklama yapan Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı, pek çok dolandırıcılık girişiminin dikkatli tapu memurları tarafından engellendiğini belirterek yine de önlem almaları gerektiğini söyledi. 

e-Devlet üzerinden hemen öğrenin! T.C. ile tapu, mal varlığı sorgulama şifresiz yapılabiliyor mu?

Bu işlem için e devlet internet sitesine giriş yapan ve şifrenizi yazarak sisteme girin Ardından arama bölümüne "Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü / Tapu Telefon Bilgileri Beyan" yazarak çıkan sonucu tıklayın. Sonrasında gelen ekranda sizden istenen bilgileri eksiksiz bir şekilde doldurarak kaydedin. Böylelikle adınıza kayıtlı olan tapular için işlem yapılmak istenmesi durumunda size SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. 

e-Devlet üzerinden hemen öğrenin! T.C. ile tapu, mal varlığı sorgulama şifresiz yapılabiliyor mu? - Resim : 2

T.C. KİMLİK NUMARASI İLE TAPU SORGULAMA! ŞİFRESİZ TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

E-Devlet üzerinden kimlik numarası ile tapu sorgulama yapılabilmektedir. E Devlet internet sitesi üzerinden şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra tapu bilgileri sorgulama yapılabilmektedir. Şifresiz tapu sorgulama işlemi yapılabilmesi için ise kişinin internet bankacılığı olması yeterlidir. İnternet bankacılığına giriş yapan kişiler buradan e devlet sistemine geçiş yaparak tapu bilgileri sorgulama yazarak tapu bilgilerine ulaşılabilir. 

e-Devlet üzerinden hemen öğrenin! T.C. ile tapu, mal varlığı sorgulama şifresiz yapılabiliyor mu? - Resim : 3

BAŞKASINA AİT TAPU SORGULAMA NASIL YAPILIR?

En çok araştırılan konuların başında tapu sorgulama yer almakta olup başkasına ait tapu sorgulama işlemi de merak edilmektedir. Tapu sorgulama işleminde kişisel bilgilerin gizliliği kapsamında başkasına ait tapu sorgulama izni verilmemektedir. Bu yetki sadece avukatlara verilmiş olup, avukatlarda bu işlemi sadece görevleri (icra takibi) nedeniyle yapabilmektedir.