Ekonomik Güven Endeksi Yükseldi, İnşaat Sektörü Kan Kaybetmeye Devam Etti!

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Ocak 2021 raporu yayımlandı.

Ekonomik Güven Endeksi Yükseldi, İnşaat Sektörü Kan Kaybetmeye Devam Etti!

TÜİK Ekonomik Güven Endeksi, Ocak 2021 raporu yayımlandı. Yayımlanan rapora göre Türkiye'de ekonomiye olan güven yükselirken ne yazık ki inşaat sektörü güven kaybetmeye devam etti.

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Ekonomik güven endeksi Ocak 2021 raporu ile son veriler kamuoyuna açıklandı. Açıklanan son rapora göre ekonomiye olan güvende artış yaşandı. İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GÜVEN KAYBI SÜRDÜ! TÜİK tarafından açıklanan son rapora göre 2020 Aralık ayında açıklanan son veri 94,7 iken, 2021 Ocak ayında yüzde 1,6 oranında artarak 96,2 değerine ulaştı. Ekonomik güven endeksinde yaşanan bu artış, tüketici ve hizmet sektörü güven endekslerinde meydana gelen artıştan kaynaklandı. Tüketici güven endeksi Aralık ayına oranla yüzde 4 oranında artış gösterdi ve 83,3 değerini alırken hizmet sektörü güven endeksi yüzde 2,9 oranında yükselerek 101,9 seyiyesine ulaştı. Reel kesim (imalat sanayi) güven endeksi yüzde 1,3 oranında azalarak 109,0 değerini, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,1 oranında azalarak 108,5 değerini, inşaat sektörü güven endeksi yüzde 5,2 oranında azalarak 84,2 değerine gerilemiş oldu. 

İnşaat sektöründe güven endeksinde yaşanan düşüşün en önemli nedenleri ise yükselen faiz oranları ve bundan olumsuz etkilenerek büyük bir hızla düşen konut satış rakamları yer aldı. İnşaat sektörü 2020 yılında indirimli konut kredisi faiz oranı kampanyaları ile rekor kırmış, konut satış rakamları Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırmıştı. Hem önden yapılan bu yüksek satış rakamları hemde yükselen faiz oranları sonrasında ne yazık ki konut satış rakamı gerilemeye başlamış, hızla düşmüştü. Yaşanan bu kan kaybı sektördeki güvene de olumsuz yansıdı. Emlak365.com

Yorumlar (0)