Ekrem İmamoğlu: Bizden Bilgi İsteyen Yabancı Finans Kuruluşlarına Kanal İstanbul Hakkında Bilgi Verdik

İstanbu Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesi aleyhinde açıklamalar yapmaya devam ederek İstanbul'da zarar vereceğini düşündüğü bu projenin gerçekleştirilemeyeceğini umut ettiklerini söyledi. 

Ekrem İmamoğlu: Bizden Bilgi İsteyen Yabancı Finans Kuruluşlarına Kanal İstanbul Hakkında Bilgi Verdik

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'un önemli tartışma konularından birisi olan Kanal İstanbul projesine dair açıklamalarda bulundu. Kanal İstanbul'un İstanbul'da geri getirilemeyecek tahribatlar yapacağını söyleyen Ekrem İmamoğlu henüz zaten olgunlaşmış bir sürecin ortada olmadığını ifade etti. Başkan İmamoğlu İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Kanal İstanbul projesinin planlarına karşı açtığı davaların devam ettiğini belirtti. 

KANAL İSTANBUL YAPILMAYACAK!

Gazetecilere açıklamalarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Kamal İstanbul projesi İstanbul için en önemli tehditlerden birisidir. Zaten şu anda Kanal İstanbul'a dair netleşmiş bir durum yok. Ortada bir yol haritası yok daha. Siyasi manevraları izleyip duruyoruz. Bizim belediye olarak bu sürecin planlarına ve işleyişine dair açmış olduğumuz davalar devam ediyor. Bu davalar sonuçlanmadan ben yaptım oldu zihniyeti ile kendi kafanıza göre iş yaparsanız hukuku çiğnersiniz. Olgunlaşmış bir süreç yok ve umut ediyorum ki hiç olgunlaşmayacak ve Kanal İstanbul yapılmayacak.” dedi.

İBB YABANCI FİNANS KURULUŞLARINA KANAL İSTANBUL HAKKINDA BİLGİ VERİYOR

Dünyanın farklı finans kuruluşlarının Kanal İstanbul için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden bilgi notları istediklerini söyleyen Ekrem İmamoğlu, “Bize dünyanın farklı finans kuruluşları Kanal İstanbul'a dair bilgi notları talebi ilettiler. Bizler de kendileri ile bilgi paylaşımlarımızı yaptık ve de yapmaya da devam ediyoruz. Çünkü İstanbul bir dünya kentidir ve bu kadim kenti korumak yalnızca ulusal değil Uluslararası bir mücadeleden geçmektedir.” ifadelerini kullandı. 

VATANDAŞIN YÜZDE 70'İ İSTEMİYOR

İstanbul'da vatandaşların kanal İstanbul gibi bir meselelelerinin olmadığını ve bu projenin yapılmasını istemeyen vatandaşların sayısının oldukça fazla olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, “İstanbullu vatandaşlarımızın yüzde 70'e yakını Kanal İstanbul projesini istemiyor. Çevreye dönük yapılacak tahribat nedeniyle bu projeye karşıtlığın çok yüksek seviyede olduğuna dikkat çekmek istiyorum. Herkes burayı iyice takip etsin. Sonra yarın ben ne yaptım, kandırıldım, özür dilerim gibi açıklamalar yapmak zorunda kalmasınlar.” şeklinde konuştu. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin yapılamayacağını açıklasa da Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde verdiği bilgilere göre proje kapsamında yapılacak olan köprülerin ilkinin temelinin gelecek ay atılacağını duyurmuştu. Şimdi süreç tüm vatandaşlar tarafından ilgiyle takip ediliyor. 

Yorumlar (0)