Emlak Beyan Değeri Online Alınabilecek! Yeni Uygulama Hayata Geçirildi

Pandemi süreci kapsamında hayata geçirilen uygulamalar vatandaşların işlemlerini kurumlara gitmeden tamamlamasına olanak sağlıyordu.

Emlak Beyan Değeri Online Alınabilecek! Yeni Uygulama Hayata Geçirildi
Pandemi süreci kapsamında hayata geçirilen uygulamalar vatandaşların işlemlerini kurumlara gitmeden tamamlamasına olanak sağlıyordu. Online işlemler konusunda adım atan en önemli kurumların başında ise Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü geldi. Çok sayıda hizmeti elektronik ortama taşıyan kurum dijital hizmet alanında çalışmalarına devam ediyor.

EMLAK BEYAN DEĞERİ ONLİNE ÖĞRENİLECEK

Gayrimenkul alım satım sürecinde en fazla zaman kaybına neden olan işlemlerin başında emlak beyan değeri geliyordu. Vatandaşların uzun süre sıra beklemek zorunda kalabildiği bu evrak elektronik ortama taşındı. Daha önce birçok işlemin internet üzerinden haftanın 7 günü 24 saati olmak üzere web tapu ve Alo181 hattına taşınmasının ardından bu hizmetlere yenisi eklenmiş oldu. Söz konusu uygulama şuanda İstanbul'da başlayacak olup daha sonra kapsamı genişletilecek.

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı yeni başlayacak uygulamaya ilişkin açıklamlarda bulundu. Özelmacılıklı konuşmasında söz konusu yeni uygulama ile birlikte kurumlarda ki yığılmaların önüne geçileceğini söyledi. “Yeni uygulama ile birlikte tapu işlem başvurularda yığılma ve zaman kayıplarına neden olan emlak beyan değerleri artık tapu sicil müdürlükleri tarafından online olarak alınabilecek. Hatta rayiç değerler de tapu sicil müdürlükleri tarafından görülebilecek."

Genel Müdür Mustafa Hakan Özelmacıklı konuşmasının devamında uygulamanın Mart ayı içerisinde İstanbul'da ki tüm belediyelerde entegrasyonunun tamamlanacağını söyledi. Özelmacılık konuşmasının sonunda ayrıca bu tür online işlemlerinin Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde Türkiye'nin sıralamasına olumlu etki ettiğini söyledi.
Yorumlar (0)