Emlak Sektörü Yeni Bir Hareketlenme Bekliyor! Konut Stoğu Yeterli Mi, Satışlar Artacak Mı?

Konut kredileri ile artan konut satışları ile alakalı olarak yüksek bir beklenti oluştu. Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) İzmir Şube Başkanı Onur Karademir, konut satışlarının hız kazanacağını ve emlak sektöründe hareketliliğin yükseleceğini söyledi.

Emlak Sektörü Yeni Bir Hareketlenme Bekliyor! Konut Stoğu Yeterli Mi, Satışlar Artacak Mı?

Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM), İzmir Karşıyaka Best Western Otel'de 60 gayrimenkul danışmanı ile geniş çaplı bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda dijitalleşme, bilgi paylaşımı ve sektörel güç birliği konularının büyük bir öneme sahip olduğu belirtildi.

TAPU İŞLEMLERİNİN UZAMASI KONUT SATIŞI RAKAMLARINI ETKİLEDİ

Gerçekleştirilen toplantıda emlak sektörü hakkında bir değerlendirmede bulunan TÜGEM İzmir Şube Başkanı Onur Karademir, “Pandemi sonrasında Haziran ayında emlak sektöründe hareketlilik yaşanmaya başlandı. O dönemde Türkiye genelinde 190 bin konut satıldı. Ancak 230 bin konut satışı bekleniyordu. Bu da tapu işlemlerindeki yoğunluktan dolayı sürecin uzamasından kaynaklandı.” dedi.

İZMİR'DE CİDDİ KONUT STOĞU VAR

İzmir'de konut satışlarına yönelik beklentiyle alakalı olarak da konuşan Onur Karademir, “Haziran ayında İzmir'de 11.600 konut satıldı. Bu satışlarda ciddi bir artış bekliyoruz. İnşaat firmalarının mülkiyetinde ve piyasada halen daha ciddi bir konut stoğu bulunuyor. Düşük maliyetli konut kredilerinden faydalanan vatandaşlar gayrimenkul yatırımı yapmayı fırsat olarak değerlendiriyor.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE'DE KONUT SATIŞLARININ SADECE YÜZDE 25'İNİ EMLAKÇILAR YAPIYOR!

Türkiye'de emlak sektörünün ciddi bir yapılanmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen TÜGEM Danışma Kurulu Başkanı Adnan Bozbay, “Emlak sektöründe faaliyet gösteren her kurum üzerine düşeni yapmalı. Sektörel bilgi paylaşımı ve çağın gereği dijitalleşme çok önemli. Çok ciddi bir yapılanma sürecine girilmeli. ABD'de konut satışlarının yüzde 95'ini emlakçılar yapıyor. Türkiye'de ise bu rakam sadece yüzde 25 oluyor.” dedi.

Emlak365.com

Yorumlar (0)