Emlak Vergisi 2. Taksit Son Ödeme Tarihi Uyarısı Geldi! Emlak Vergisini Ödemezsek Ne Olur?

Emlak vergisi ikinci taksit 2020 ödemesi için kritik son ödeme tarihi uyarısı geldi.

Emlak Vergisi 2. Taksit Son Ödeme Tarihi Uyarısı Geldi! Emlak Vergisini Ödemezsek Ne Olur?

Emlak vergisi ikinci taksit 2020 ödemesi için kritik son ödeme tarihi uyarısı geldi. Türkiye sınırları içerisinde evi, arsası, işyeri, tarlası gibi taşınmazı olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren emlak vergisi ikinci taksit son ödeme tarihi doluyor. Peki, emlak vergisi ödenmezse ne olur, emlak vergisi borcu olan ev satılabilir mi?

Her sene düzenli olan ödenen vergiler arasında yer alan emlak vergisi için çok kritik ikinci taksit son ödeme tarihi uyarısı geldi. EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN DOLUYOR?Birinci taksit ödemesi 2020 yılının Mart ayı itibari ile başlayan ve Haziran ayında sona eren emlak vergisi 2. taksit ödemeleri 1 Kasım 2020 tarihi itibari ile başlamıştı. Bu sene 1 Kasım 2020 tarihinin Pazar gününe denk gelmesi nedeniyle 2 Kasım 2020 Pazartesi günü itibari ile başlamıştı. Emlak vergisi son ödeme tarihi ise herhangi bir uzatma kararı alınmadığı takdirde 30 Kasım 2020 Pazartesi günü yani bugün itibari ile sona erecek. 

EMLAK VERGİSİNİ ÖDEMEZSEK NE OLUR, EMLAK VERGİSİ BORCU OLAN EV SATILABİLİR Mİ?Her sene düzenli olarak ödenen ve ödemesi zorunlu olan vergiler arasında yer alan emlak vergisi borcunun ödenmemesi durumunda konutun satışına izin verilmemektedir. Çünkü Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan tapu devir ve satış işlemlerinde borcu yoktur yazısı istenmekte olup borç olması durumunda öncelikle bu borcun kapatılması istenmektedir. Emlak vergisi borcu ödenmediği takdirde aylık belirlenen oran kapsamında faiz işletilmekte olup bu nedenle biriken borcun faiz yükü ile ödenmesi gerekmektedir. 2020 yılında çıkarılan yeni yapılandırma kanunu ile emlak vergisi borcu olan kişilere yapılandırma imkanı sunulmuş olup, peşin ödeme yapan kişilere emlak vergisi faizinin yüzde 90'ı oranında silinme imkanı sunulurken taksitle ödemek isteyen kişilere de 2020 yılının Şubat ayına kadar ödeme öteleme imkanı sunulmaktadır. Emlak365.com


Yorumlar (0)