Emlak Vergisi 2020 Yılı 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Başlayıp Ne Zaman Sona Erecek?

2020 yılına ilişkin emlak vergisi ödemelerinde ikinci taksit ödemeleri araştırılmaya başlandı. Peki vatandaşlar emlak vergisi için ikinci taksit ödemelerini hangi tarih aralığında yapacaklar? İşte ilan edilen ödeme takvimi.

Emlak Vergisi 2020 Yılı 2. Taksit Ödemeleri Ne Zaman Başlayıp Ne Zaman Sona Erecek?

Gayrimenkul sahibi olan vatandaşlar 2002 yılı emlak vergisi ödemelerini ilkbahar döneminde yaptılar. Vergi ödemelerinin ikinci taksitleri ise önümüzdeki günlerde başlayacak. Emlak365.com olarak bizlerde bu ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin detayları ve vatandaşların ödemelere ilişkin dikkat etmesi gereken hususları tek tek aktarıyoruz. İşte 2020 yılı emlak vergisi ödemeleri ikinci taksit detayları,

EMLAK VERGİSİ 2. TAKSİT ÖDEMELERİ

Vatandaşlar kendi adlarına kayıtlı olan gayrimenkulleri için emlak vergisi ödemeleri yapacaklar. Bu ödemeler konut, arsa, tarla, arazi, işyeri, dükkan gibi tüm taşınmazlar için geçerli olacak. 

Her yıl iki taksit halinde yapılan ödemlerin ilk taksitleri 2020 yılının ilk yarısında tamamlandı. İkinci taksit ödemeleri ise 2020 yılının son döneminde yapılacak. Vatandaşların belediyeye yapacakları emlak vergisi ödemeleri Kasım ayı başı itibariyle başlayacak. Her yıl aynı dönem uygulanan takvime göre ise emlak vergisi ödemeleri Aralık ayı başında sona erecek. Ancak 2020 yılında yaşanan olağanüstü durum nedeniyle ödemeler için süre uzatımı gündeme gelebilir. 

EMLAK VERGİSİ SORGULAMA İŞLEMLERİ

Emlak vergisi ödemelerine dair detayları vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden yapabilirler. 

Bunun için öncelikle e-Devlet sistemine giriş yapacak olan vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi borcu hizmetleri üzerinden borçlarını öğrenebilecekler. e-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için  https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu adresinden sorgulama yapabilirsiniz.

Emlak365.com

 

Yorumlar (0)