17 Kasım 2019 Pazar 17:00
Emlak Vergisi İçin Kritik Uyarı! Vergi Muafiyeti Olanlara Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Taşınmaz sahiplerinin her yıl düzenli olarak ödediği vergiler arasında yer alan emlak vergisi belirli muafiyet şartı taşıyan kişiler dışında ödenmesi zorunlu olan vergiler arasında yer alıyor. 

Tüm diğer vergilerde olduğu gibi emlak vergisi içinde belirli muafiyet şartları uygulanıyor. Emlak vergisi muafiyeti 2019 kriterlerine uyan kişiler emlak vergisi ödemiyor. 

Emlak Vergisi İadesi Nasıl Alınır?

Emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen emlak vergisi ödemesi yapan kişilere  belediyelere başvuruda bulunmaları durumunda geriye dönük 5 yıllık süre zarfında ödedikleri para geriye dönük olarak hesaplanarak iade ediliyor. 

Emlak Vergisi Muafiyet Kanunu 

"1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun 8 inci maddesinin ikinci fıkrasında ise, "Cumhurbaşkanı, kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskeni olması (intifa hakkına sahip olunması hali dahil) halinde, bu meskenlerine ait vergi oranlarını sıfıra kadar indirmeye yetkilidir.

Bu hüküm, yukarıda belirtilenlerin tek meskene hisse ile sahip olmaları halinde hisselerine ait kısım hakkında da uygulanır. Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler hakkında bu hüküm uygulanmaz. Geliri olmadığını belgelemenin usul ve esaslarını belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkilidir." hükmü yer almaktadır.

Anılan hükmün verdiği yetkiye dayanılarak çıkarılan 2006/11450 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup onsekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere hiçbir geliri olmadığını belgeleyenlerin, gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanların, gazilerin, engellilerin, şehitlerin dul ve yetimlerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 m2'yi geçmeyen tek meskene sahip olmaları halinde (intifa hakkına sahip olunması hali dahil), bu meskene ait bina vergisi oranı 2007 ve müteakip yıllar için sıfıra indirilmiştir."

Emlak Vergisi İadesi Dilekçesi! 

... Belediyesi Emlak Dairesi Başkanlığına

Belediyeniz sınırları içerisinde yer alan .... adresinde bulunan taşınmazım için ödemiş olduğum emlak vergisi tutarının geriye dönük olarak ... (en fazla 5 yıl olarak yazılabilmektedir) yılık olarak hesaplanarak tarafıma iade edilmesini talep ederim. 

Saygılarımla

İsim Soyisim

Tarih

İmza 

EMLAK365.COM ÖZEL HABERİDİR, AKTİF LİNK BAĞLANTISI VERİLMEDEN HABERİN BİR BÖLÜMÜ YA DA TAMAMI KOPYALANAMAZ / ALINTILANAMAZ...

Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Emekli 2019-11-18 09:59:41

Miras yolu ile veraset ilano sonucu intikal eden 5-10 metrekarelik bir yer ikinci bir ev sayılıp emlak vergisi muafiyetinin kalkması hususuna çözüm getirilip ikinci bir ev içinde alt sınır olmalı.

Avatar
Ahmet Akar 2019-11-26 00:39:07

emekliyim bir evim var ayrıca ev hanımı olan eşiminde bir evi var emlak vergisinden muaf olurmuyum.