Emlak Vergisi İtiraz Süresi İdari Tatil Nedeniyle Uzatıldı

Belediyelerce ilan edilen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi, idari tatile denk geldiği için uzatıldı.
Emlak Vergisi İtiraz Süresi İdari Tatil Nedeniyle Uzatıldı

Belediyelerce ilan edilen ve önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilendirmeye esas olacak olan metrekare birim değerlerine itiraz süresi, idari tatile denk geldiği için uzatıldı.

Önümüzdeki 4 yıl boyunca vergilenmeye esas olacak olan metrekare birim emlak vergisi beyan değerlerine itiraz süresi uzatıldı.

01 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olan emlak vergisine dava açma hakkı, bayram tatiline denk geldiği için bu tarihin uzatılmasına karar verildi.

Bayram Tatili Sonrası Dava Açılabilecek

01 Eylül 2017 tarihine kadar geçerli olan dava açma hakkı 20 Temmuz 2017 – 31 Ağustos 2017 tarihleri arasındaki adli tatile denk geldiği için idari tatilin bitmesinin ardından, 7 gün içinde vergi mahkemelerine dava açılabilecek. Bu tarih aralığında dava açılmaz ise belirlenen rayiç değerler kesinlik kazanacak.

‘Bir Gecede Kanun Çıkabilir’

Mal sahipleri, belediyelerce belirlenen mülklerin beyan değerlerini iyi incelemesi gerekiyor.

Belediyelerce belirlenen beyan değerinin takip edilmesi gerektiğini belirten TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, yasaların bir gecede çıkabileceğini vurgulayarak; “Kanunlar son derece hızla ve çoğu zaman vatandaşın takip ve dikkatinin dışında, bir gecede çıkabiliyor. Bu nedenle özellikle emlak beyan değerleri gibi hayati bir konuda vatandaşları çok dikkatli olmaya davet ediyoruz.

Henüz pek çok belediyede beyan değerleri sitelere bile işlenmemiş durumda. Belediyelerin belirlediği beyan değerleri önce muhtarlıklara tebliğ ediliyor. Tüm mal sahiplerinin mülklerinin metrekare beyan değerlerini incelemesini, fahiş buldukları bir değer ise mutlaka bireysel dava açma hakkını kullanarak dava açmalarını tavsiye ediyoruz” açıklamasında bulundu.

Yakın Bölgelerin Fiyatları da Araştırılmalı

TGM Trend Gayrimenkul Genel Müdürü Hakan Erilkun, İstanbul’da özellikle kıymetli A Plus nitelikteki bölgelerle, yatırımlık bölgelerdeki değer artışlarının öngörülenin çok üzerinde olabileceğini belirtti.

Hakan Erilkun, yakın bölgelerin fiyatlarına da bakılması gerektiğini vurgulayarak; ‘Örneğin Ataşehir Örnek Mahallesi’nde Ercüment Batanay Sokak’ta emlak beyan değeri yüzde 50’ye yakın artmış. Aynı bölgenin bulvarı olan Libadiye Caddesi’nde ise 1.600 TL’den 3.000 TL’ye çıkmış.

Bu bile değerlerde ve emlak vergisinde o kadar büyük bir fark yaratıyor ki vatandaşların sadece kendi artışlarının az ya da çok olmasına değil yakın bölgelerdeki noktaların fiyatlarına da bakmaları en sağlıklı yol olacaktır’ şeklinde konuştu.