Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı bu listede yer alanlar devletten para iadesi alabilir

Konut, işyeri, arsa ve tarla gibi taşınmazları olan kişilerin ödemiş oldukları emlak vergisi için kritik bir son dakika uyarısı geldi. Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlanırken bu listede olanlara geriye dönük 5 senelik para iadesi imkanı doldu. İşte emlak vergisi para iadesi şartları!

Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı bu listede yer alanlar devletten para iadesi alabilir

Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı bu listede yer alanlar devletten para iadesi alabilir! Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren emsal karar açıklandı. Kamu Denetçiliği Kurumu KDK tarafından açıklanan emsal karar ile emlak vergisi muafiyeti hakkı olan kişiler ilan edildi. 

Bu listede olmasına yani emlak vergisi muafiyeti hakkı olmasına rağmen bu haktan haberdar olmadığı için ödeme yapan kişilere ise emlak vergisi para iadesi müjdesi verildi. Son dönemde yükselen konut fiyatları nedeni ile emlak vergisi taksitleri de cepleri yakmaya başlamıştı. Emlak vergisi ödemesi yapan ancak aslında bu vergiden muaf olan kişilere para iadesi yapılacak. 

EMLAK VERGİSİ MUAFİYETİ LİSTESİ 2022 YAYIMLANDI! 

Emlak vergisi ödemesinde merakla beklenen rakamlar belli olurken zamlı listeler ev sahiplerini oldukça zorlamıştı. Bu sene ilk ödemesini Mayıs ayı sonuna kadar yapan vergi mükellefleri için emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren başlayacak. Ancak bazı kişiler evi olmasına rağmen bu vergi ödemesinden muaf tutulacaklar. 

Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı bu listede yer alanlar devletten para iadesi alabilir

KDK tarafından açıklanan emsal karar kapsamında sahip olunan evin 120 metrekareyi aşmaması ve tek ev olması şartı ile emekliler, ev hanımları, şehidin dul eşi ile yetimleri, gaziler ve işsiz olan kişilere emlak vergisi muafiyeti hakkı verildiği hatırlatıdı. 

Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı bu listede yer alanlar devletten para iadesi alabilir - Resim : 2

SIFIR ORANLI EMLAK VERGİSİ NEDİR?

Açıklanan kararda "1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununun mülga “mükerrer 8 inci maddesi"ni esas alarak şikâyetçinin geçmişe yönelik indirimli bina vergisi oranından yararlanma talebinin reddi (ödenen emlak vergisi tutarlarının iade edilmemesi) yönünde işlem tesis edilmesinin hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu, idarenin emlak vergisinin yapılandırma ya da uzlaşma kapsamında ödeme yapılmadığını beyan ettiği, idarenin başvuranın emlak vergisi muafiyetinden yararlanma şartlarını taşımadığını iddia etmediği, sadece daha önce müracaat etmediğini ifade ettiği bu noktada başvuranın zamanaşımına uğramayan bedel için indirimli (sıfır) bina vergisi oranı uygulamasından geçmişe dönük olarak yararlandırılması gerektiği tespit edilmiştir" denilerek bu kişilerin sıfır oranlı emlak vergisi mükellefi olduğu hatırlatıldı. Emlak vergisi muafiyeti olan kişilere vergi tahakkuk ettirilmediği için bu kişilere emlak vergisi taahhuk ettirilmez. Buna da sıfır oranlı emlak vergisi adı verilmektedir. 

Emlak vergisi muafiyeti listesi yayımlandı bu listede yer alanlar devletten para iadesi alabilir - Resim : 3

EMLAK VERGİSİ GERİYE DÖNÜK 5 SENELİK PARA İADESİ DİLEKÇESİ NEDİR, NASIL GERİ ALINIR?

Emlak vergisi ödemesi yapan kişiler zaman aşımı nedeni ile en fazla geriye dönük 5 seneye kadar para iadesi alabilmekte olup bu tutar ödeme yapılan belediyeye ödenen tutarı içeren yazılı bir dilekçe ile başvuru yaparak paranızı iade talep etmeniz yeterli olacaktır. Belediyenin itirazı halinde ise yukarıdaki emsal kararı göstermeniz yeterli olacaktır. 

SONRAKİ HABER