EMLAK HABERLERİ

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır? 2019 Emlak Vergisi Hesaplama ve Ödeme Tarihleri

Emlak vergisi ödemeleri Mart ayında başlarken tüm hızı ile devam ediyor. 2019 emlak vergisi kaç lira, ödeme tarihleri ne zaman, emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Emlak vergisi ödemeleri Mart ayında başlarken tüm hızı ile devam ediyor. 2019 emlak vergisi kaç lira, ödeme tarihleri ne zaman, emlak vergisi nasıl hesaplanır?

Taşınmaz sahipleri için büyük bir öneme sahip olan emlak vergisi ödemeleri için son 30 günlük dönem başladı. 

Emlak Vergisi 2019 ödeme tarihleri arasında yer alan 1. taksit ödemeleri 31 Mayıs 2019 tarihine kadar devam edecek. Peki, 2019 yılında emlak vergisi kaç lira oldu?

Emlak Vergisi Hesaplama 2019

Vatandaş takvimin işlemesi ile beraber “emlak vergisi ne kadar ödeyeceğim?” sorusunun yanıtını aramaya başladı. 

Konu hakkında bugün yazı kaleme alan Hürriyet Gazetesi yazarlarından Ahmet Karabayık emlak vergisi nasıl hesaplanır sorusuna yanıt verdi. 

Emlak vergisinin matrahı ya da başka bir deyişle emlak vergisinin değeri hesaplaması emlak rayiç değeri üzerinden gerçekleştiriyor. 

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

Emlak vergisi hesaplama işleminde Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ilan edilen 2019 yılı yeniden değerleme oranı temel alınıyor. 

Bu oranın yarısı temel alınarak 2018 yılındaki rayiç bedeli kullanılarak ödenecek emlak vergisi tutarı belirleniyor. Örnek ile anlatmak gerekirse 

2018 yıl sonunda değeri 100 bin lira olan konutun vergi değeri bu sene yeniden değerleme oranı olan 11.86 ile hesaplandığında konutun değeri 111 bin 865 liraya yükseldi. 

Bu tutarın binde biri emlak vergisi ödeme tutarı olduğu için 111.87 lira emlak vergisi ödeme tutarıdır. 

Söz konusu bu konut büyükşehir sınırları içerisinde yer alması durumunda emlak vergisi oranı binde 2 olduğu için emlak vergisi 2019 tutarı 223,73 liraya yükseleyecektir. 

Emlak Vergisi Ödenmezse Ne Olur?

5 Eylül 2018 tarihinde yapılan yasa değişikliği ile beraber emlak vergisi gecikme cezası yüzde 1,40 seviyesinden yüzde 2 seviyesine çekilmişti. 

Yani emlak vergisi ödemeyen kişiler aylık yüzde 2 oranında ceza ile karşı karşıya kalıyorlar. Emlak vrergisi borcu olan konutun tapudan satışı yapılamadığı için taşınmaz satışı esnasında tapu devri için bu tutarın mutlaka ödenmesi gerekiyor. 

2019 Emlak Vergisi Oranları

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Ne Zaman? (2019 Yılı Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri)

Emlak Vergisi 1. taksit ödeme tarihi 2019 yılı için 1 Mart 2019 Cuma günü başlayacak. Emlak Vergisi 1. taksit son ödeme günü ise 2019 yılı için 31 Mayıs Cuma günü olarak uygulanacak. 

Emlak Vergisi 2. taksit ödeme tarihi ise 2019 yılı için 1 Kasım Cuma günü başlayacak. Emlak Vergisi 2. taksit son ödeme tarihi ise 29 Kasım 2019 Cuma günü olarak uygulanacak. 

Emlak365.com


Bir Yorum

  1. Bak oğlum emlak365 yeniden en alçak gazetelerin manşetlerini yazma onlar haindir PKK'lı yap akıllı demezler Kimmiş bu iş Meral akşener'in taşeronluğunu yapan alçaklar Iğdır CHP'nin taşeronluğunu yapan alçaklar Iğdır HDP hakkında konuşmazlar PKK'nın hakkında konuşmalar Amerika'nın hakkında konuşmazlar İsrail hakkında konuşmazlar siz bana daha mesaj atmayın sizde mi peki kalırsınız mesajınız istemiyorum Bir oflular sülalesi hepinize yeteriz bu vatan bölünmez Bayrak indirilmez bu taşeron örgütleri bırakın Siz de bırakın yeni çağırmış alçaklar Ben 2001 krizini gördü bu millet ekmek bulup yemiyordu Şimdi herkesin her şey var borcu olabilir İnsanların alçaklık yapmayın la galibe illAllah

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir