banner136

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Ertelenecek Mi, 2020 İçin Son Ödeme Tarihi Ne Zaman Dolacak?

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren emlak vergisi ödemeleri 2020 1. taksit dönemi için erteleme talebi gündeme gelmişti. 2020 emlak vergisi nasıl ödenir, emlak vergisi ödeme tarihleri ertelenecek mi, korana virüs nedeni ile emlak vergisi ertelendi mi? Soruların yanıtları haberimizde...

Emlak Vergisi Ödeme Tarihleri Ertelenecek Mi, 2020 İçin Son Ödeme Tarihi Ne Zaman Dolacak?

Düzenli ödenen vergiler arasında yer alan emlak vergisi ödemeleri her sene 2 eşit taksit halinde ödenmektedir. 

EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ 2020

Emlak vergisi ödemeleri her sene Mart ayında başlamakta olup isteyen kişiler tek seferde isteyen kişiler ise 2 eşit taksit halinde ödeme yapabilmektedir. 

Mart ayı itibari ile başlayan emlak vergisi ödemeleri 31 Mayıs 2020 tarihi itibari ile sona erecek. Taksitle ödeme yapmak isteyen kişiler için ise 2. taksit ödeme tarihi Kasımı ayında başlayacak. 1 Kasım 2020 tarihi itibari ile başlayacak olan 2. taksit ödemeleri 30 Kasım 2020 tarihi itibari ile sona erecek. 

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ ERTELENDİ Mİ?

Meclise emlak vergisi borcu ertelemesi için meclise kanun teklifi verilmişti. İşte o kanun teklifi;

Kamuoyunda oluşan yüksek talep nedeni ile CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel tarafından meclise kanun teklifi verildi. 

Verilen kanun teklifinin kabul edilmesi durumunda emlak vergisi borçları için 1 yıl boyunca erteleme imkanı tanınacak. 

MADDE 1: 29/7/1970 tarih ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa Geçici Madde 24'ten sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir:

"Geçici Madde 25 – Covid-19 pandemisiyle mücadele kapsamında 2020 yılına ait emlak vergisi ödemelerinin birinci ve ikinci taksiti 2021 yılı Ocak ayında alınmak üzere faizsiz olarak ertelenmiştir."

MADDE 2: Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3: Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Verilen kanun teklifi ne yazık ki halen Mecliste görüşmeye alınmadı. Bu nedenle ödeme takvimi daha önce açıklanan süreçte devam edecek. Yani emlak vergisi ertelemesi için verilen kanun teklifi mecliste onay almazsa 31 Mayıs 2020 tarihi itibari ile emlak vergisi son ödeme tarihi dolmuş olacak. 

Emlak365.com

Yorumlar (3)
tuğrul 9 ay önce
vergi bir yana,daha beyannamemi bile veremedim,zira şehirler arası seyahat yasağı var ve 65 yaş üzeri olduğumdan dışarı çıkamıyorum.
Hayrullah 10 ay önce
Ne yazikki yönetmenler halkin sesine kulak vermiyorlar, kulak verin diyoruz anlayabilene
Bahar 9 ay önce
mayıs ayındayız .bunu biran evvel açıklasalar çok iyi olur . yoksa herkesden haksız yere gecikme zammı alacaklar