Emlakçı Olmak İsteyenlere Yeni Dönemde Lise Mezunu Olma Şartı Geliyor

Emlak alanında yapılan düzenlemelerin uygulamaya gireceği tarih olan 31 Ağustos öncesi bu alanda emlakçıları ilgilendiren düzenlemeler için emlakçıların çalışmaları sürüyor.

Emlakçı Olmak İsteyenlere Yeni Dönemde Lise Mezunu Olma Şartı Geliyor

Emlak alanında yapılan düzenlemelerin uygulamaya gireceği tarih olan 31 Ağustos öncesi bu alanda emlakçıları ilgilendiren düzenlemeler için emlakçıların çalışmaları sürüyor. Bu kapsamda emlakçılık yeterlilik belgesi alma sınavları da devam ediyor.

Emlak sektöründe çalışan esnaflar için emlaçılık yeterlilik belgesi alma zorunluluğu bulunuyor. 5 Haziran 2018’de Resmî Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında alınması gereken bu belge için ise sınavlar sürüyor. Bu sınavlardan bir tanesi de Trabzon'da gerçekleştirildi. EMLAKÇILIK YETERLİLİK BELGESİ ALMA SÜRECİ DEVAM EDİYORTrabzon'da gerçekleştirilen sınav Trabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar Esnaf Sanatkârlar Odası ve Türkiye Emlak Müşavirleri Federasyonu (TEMFED) Emlak Akademisi iş birliğiyle tamamlandı. Sorumlu Emlak Danışmanı (Seviye 5) Belgelendirme ve Bilgilendirme Sınavı olarak yapılan sınav, 3 teori, 2 pratik olmak üzere 5 aşamada tamamlanıyor. Bu sınavlar sonrasında ise değerlendirme süreci başlıyor. Değerlendirme süreci sonrasın incelemelerden geçen sınavlardan başarılı olan adaylar MYK'ya (Mesleki Yeterlilik Kurumu) başvuruları yapılıyor. MYK daha sonra bu vatandaşlar için yeterlilik belgesi gönderiyor. Lise Mezunu Olma ŞartıTrabzon İnşaatçılar ve Emlakçılar esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı Ayhan Taflan, Trabzon'da gerçekleştirilen sınav hakkında açıklamalarda bulundu. Bu açıklamaların ardından bundan sonraki sürecin nasıl işleyeceğini aktaran Ayhan Taflan yeni dönemde emlakçı olmak için lise mezunu olma şartının getirileceğini ifade etti. Taflan konuya dair konuşmasında ise “Yeni dönemde emlakçılara en az lise mezuniyeti ve Mesleki Yeterlilik Kurumundan Yeterlilik Belgesi alması şartı getiriliyor” dedi. Emlak365.com


Yorumlar (0)