Emlakçılar ve Emlak Ofisi Açmak İsteyenler Stajyer Olarak Zorunlu Eğitim Alacak!

Emlakçılık sektörüne çeki düzen verilmesini sağlamak amacı ile Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında emlakçılara bazı zorunluluklar getirilmişti. Emlak danışmanı olmak isteyenler için zorunlu staj nedir, emlakçılık yapmak isteyen kişilerde aranılan şartlar nelerdir?

Emlakçılar ve Emlak Ofisi Açmak İsteyenler Stajyer Olarak Zorunlu Eğitim Alacak!
Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, 14 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında emlakçılık yapmak isteyen ve hali hazırda emlak ofisi bulunan kişiler için uyulması zorunlu olan çok sayıda yasal zorunluluk getirilmişti.

EMLAKÇILIK YAPMAK İSTEYENLER VE EMLAK OFİSİ OLANLAR EĞİTİME TABİ TUTULACAK! 

Yeni yönetmelik kapsamında emlakçılık yapmak isteyen kişilere en az lise mezunu olma şartı getirilmişti. 31 Mart 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girecek olan yeni yönetmelik hakkında açıklamada bulunan Denizli Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkanı Hakan Arslan yönetmelik yayımlanmadan önce emlakçılık yapmaya başlayan ilkokul ve ortaokul mezunu kişiler olduğunu belirterek "14 Ekim 2020 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı olan emlakçıların mezuniyet şartı aranmaksızın, seviye 5 belgesi zorunlu olarak aranmadan, 100 saatlik eğitim programı sorulmadan, ilkokul, ortaokul mezunu olanların staj zorunluluğu kaldırıldı.

Bu durumlarda muaf sayılacaklar ve 31 Mart 2021 tarihine kadar İl Ticaret Müdürlüğüne veya internet sitesi üzerinden bildirerek bu haklarını kazanacaklar. Bunu yapmayanlar haklarını kaybetmiş olacaklardır" diyerek hatırlatmada bulundu.

14 Ekim 2020 tarihinden itibaren ise emlakçılık yapmak isteyen kişilerde 18 yaşını doldurmuş olmak ve en az lise mezunu olma şartları aranacak. Bu kişiler zorunlu eğitime tabi tutulacak.EMLAKÇI OLMAK İSTEYENLER EN AZ 6 AY STAJ YAPACAK! 

Yeni yönetmelik kapsamında 14 Ekim 2020 tarihi itibari ile emlakçılık yapmak isteyen en az lise mezunu kişiler seviye 5 mesleki yeterlilik belgesi alacak ve 100 saatlik eğitim programı alacak.

Bu kriterleri taşıyan lise mezunları en az 12 ay zorunlu emlakçılık stajı yaparken, lisans, ön lisans ve yüksek lisans mezunu olan kişiler için ise 6 ay zorunlu staj mecburiyeti uygulanacak.
Yorumlar (1)
Cemaliye Aytış 2 hafta önce
Emlakcılık stajımı nerede yapacağım Ayvalık Aytış Gayrımenkul Danışmanlığı “ İktisat 4 yıllık fakülte mezunuyum ofisimi açmış bulunmaktayım. Dıger koşullarım tamam ama staj istiyorlar 6 ay ne yabacağimi bilmiyorum oda kaydım var belediye ruhsatım 100 saat halk eğitimden belgem var sorumlu emlak danışmanı 5 belgemi de aldım.cevap verirmisiniz