Emlakçıyı Aradan Çıkarmak Suç Mu?

Ev almak, evini satmak, arazi, arsa ve tarla satışları ile kiralık ev ilanları için pek çok kişi işlemlerinin daha kısa sürede bitmesini sağlamak için emlakçı üzerinden işini halletmeyi tercih etmektedir. Ancak bazı durumlarda emlakçı komisyonu rakamını çok bulan taraflar emlakçıyı aradan çıkarmak için farklı yöntemler denemektedir. Peki, emlakçıyı aradan çıkarmak suç mu?

Emlakçıyı Aradan Çıkarmak Suç Mu?

Emlakçılar vatandaşa aradıkları evi bulma ya da evlerini, arsalarını, işyerlerini, arsalarını ve dükkânlarını satma konusunda yardımcı olurken bu hizmet karşılığında emlakçı komisyonu tahsil etmektedir.  

EMLAKÇI KOMİSYONU YASAL MI? 

Evet, emlakçılar tarafından sunulan hizmet karşılığı alınan tutar yani emlakçı komisyonu tahsil edilmesi yasaldır. Bu komisyon tutarı taraflar arasında imzalanan sözleşmede de belirtilmekte olup tarafların söz verdikleri hizmeti satın almaları halinde komisyonu ödemesi zorunludur.  

EMLAKÇIYI ARADAN ÇIKARAN YANDI!  

Pek çok kişi emlakçı tarafından tanıştırıldığı alıcı taraf ile sonradan kendisi iletişim kurarak satışı yapma yolunu tercih ederken söz konusu bu davranış yasal olarak suçtur.  

Kişinin emlakçı vasıtası ile tanıştığı alıcı ya da satıcı taraf ile daha sonra emlakçıyı aradan çıkararak taşınmazın devrini yapması ve bunun da tespit edilmesi durumunda emlakçı komisyonu açılan dava ile tahsil edilmekte, bir de bu tutara mahkeme masrafları dahil edilmektedir.  

Bu nedenle emlakçı ile sözleşme imzalayan taşınmaz sahiplerinin mutlaka sözleşmeye satışı kendisinin de yapabileceğine dair bir madde koydurması ya da peşin olarak kabul ettiği emlakçı komisyonu ödemesi için ödeme yapması gerekmektedir.  

Emlak365.com