Enerji Kimlik Belgesi EKB Alan Bina Sayısı 1 Milyonu Aştı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı enerji kimlik belgesi EKB alan son bina sayısını açıkladı.

Enerji Kimlik Belgesi EKB Alan Bina Sayısı 1 Milyonu Aştı!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı enerji kimlik belgesi EKB alan son bina sayısını açıkladı. Binaların enerji durumlarını gösteren EKB alan bina sayısı 1 milyonu aştı.

Enerji Kimlik Belgesi EKB alan bina sayısı açıklandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklama ile EKB'si olan bina sayısı 1 milyon 40 bin 337 olarak duyuruldu.ESKİ KONUTLARA MANTOLAMA / ISI YALITIMI ZORUNLULUĞU VAR MI?Hayır, enerji kimlik belgesi almak için binada ısı yalıtımı ya da mantolama işlemlerinin yapılması zorunlu bulunmuyor. Şu anda EKB başvuru yapan tüm binalara veriliyor ancak yalıtım seviyesine göre her binaya bir EKB seviyesi belirleniyor. İlerleyen dönemlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bu seviyelere göre binaların enerji tüketimleri için farklı fiyat uygulamaları yapılması bekleniyor. 

EKB ALAN BİNA SAYISI 1 MİLYONU AŞTI! Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan son açıklamalara göre enerji kimlik belgesi alan bina sayısı 1 milyonu aştı. 1 milyon 40 bin 337 binaya EKB verilirken enerji kimlik belgesi için tapu alım ve satım işlemlerinde getirilen zorunluluk alınan yeni karar kapsamında durdurulmuş, EKB belgesi yerine kişinin sözlü beyanının yeterli kabul edilmesine karar verilmişti. Söz konusu düzenleme sonrasında enerji kimlik belgesi başvuruları için büyük bir düşüş yaşansa da yeni binalarda işlemlerin düzenli olarak devam ettiği, eski binalarda ise başvurunun ise büyük oranda azaldığı dile getiriliyor. Emlak365.com


Yorumlar (0)