Enerji zamları fiyatları katlayacak! Eylül 2022 tuğla fiyatları ne kadar oldu?

Eylül ayında tuğla fiyatlarının ne kadar olduğu merak ediliyor. Çeşitlerine göre tuğla fiyatları kaç TL oldu? Tuğla fiyatlarına yeni zam gelecek mi? Tuğla fiyatlarını etkileyen maliyetlerde nasıl değişimler var? İşte Eylül 2022 dönemine ait tuğla fiyatları...

Enerji zamları fiyatları katlayacak! Eylül 2022 tuğla fiyatları ne kadar oldu?

İnşaat yapı malzemelerindeki fiyat artışları inşaat sektörünün belirsiz bir süreç içerisinde kalmasına neden oluyor. Özellikle konut sektöründe öngörülemezlik nedeniyle yeni projelere başlama oranı dibe vururken devam eden projeleri de zorlayan maliyetler ile karşılaşılabiliyor. En temel inşaat yapı malzemelerinden olan tuğla için fiyat aralıkları ise sektörün endişe içerisinde kalmasına neden oluyor. 

FİYAT ARTIŞLARI BAŞLADI!

Tuğla fiyatlarını araştıranlar fiyat artışlarının başladığını net bir şekilde görebiliyorlar. Özellikle Temmuz ayından sonra artan işçilik maliyetlerinden dolayı tuğla fabrikalarının üretim maliyetleri artmıştı. Bu durum fiyatlara hafif şekilde yansıtılırken tuğla fiyatlarında küçük miktarlı zamlar yapılmıştı. Eylül ayının tuğla fiyatları belli olurken fiyatlarda bu zamlar görülebiliyor. 

TUĞLA FİYATLARINA YENİ ZAMLAR KAPIDA!

Tuğla üretiminde en önemli maliyet birimlerinin başında enerji maliyeti geliyor. Türkiye'deki tuğla fabrikalarında bulunan tuğla fırınları sistem gereği sürekli olarak yüksek ısıda tutulması gerekiyor. Fabrikaların çoğu da enerji için doğalgaz kullanıyorlar. Sanayi için kullanılan doğalgaza Eylül ayında yüzde 50 oranında zam yapıldı. Bu durum direkt olarak tuğla üretim maliyetlerini arttıracak ve yeni tuğla zamlarına kapı aralayacak. 

Tuğla fiyatlarına doğalgaz zammı nedeniyle zam yapılması hemen gerçekleşmeyecek. Bunun için fabrikaların stoklardaki tuğlaları bitirmeleri gerekiyor. Yeni üretilecek olan tuğlalar yüksek maliyet ile üretilecek. Ekim ayının sonuna doğru tuğla fiyatlarında bu duruma bağlı olarak yüzde 20 civarında zam yapılacağı tahmin ediliyor. 

TUĞLA FİYATLARI NE KADAR OLDU?

Tuğla fiyatları sorgulaması yapılırken standart bir fiyatlama ile karşılaşmak oldukça zor. Bunun için  ortalama fiyatları haberimizde değerlendiriyoruz. Tuğla alımı yapacak olanların bu ortalama fiyatları bilerek fabrikalar veya tüccarlar ile bağlantıya geçerek fiyat almaları tavsiye edilir. İşte Eylül 2022 tuğla fiyatları:

-8,5’luk Tuğla: 1,85 TL
-10’luk Tuğla: 1,79 TL
-13,5’luk Tuğla 1,94 TL
-Tomson Tuğla: 2,05 TL
-Yuvarlak Delikli Yığma Tuğla: 3,45 TL
-Küçük Yığma Tuğla: 3,20 TL
-Büyük Yığma Tuğla: 3,34 TL
-20’lik Asmolen Tuğla: 8,40 TL
-22’lik Asmolen Tuğla: 8,50 TL
-25’lik Asmolen Tuğla: 8,80 TL
-30’luk Asmolen Tuğla: 9,25 TL