EMLAK HABERLERİ

Eski Borçları Yeni Ev Sahibi Mi, Eski Ev Sahibi Mi Öder?

Yeni bir konut satın almak isteyenler satın alma işlemi sırasında dikkatli davranmadıkları durumlarda hesapta olmayan maddi yükümlülükler altında kalabiliyorlar. Evin yeni sahibi eski borçlardan sorumlu olur mu? Eski borçları ödemek istemeyenler nelere dikkat etmelidirler? Eski borçlardan sorumlu tutulmamak için hangi işlemler yapılmalıdır? İşte yeni bir ev satın alınırken eski borçları ödememek için yapılması gereken işlemler...

Yeni bir konut satın almak isteyenler satın alma işlemi sırasında dikkatli davranmadıkları durumlarda hesapta olmayan maddi yükümlülükler altında kalabiliyorlar. Evin yeni sahibi eski borçlardan sorumlu olur mu? Eski borçları ödemek istemeyenler nelere dikkat etmelidirler? Eski borçlardan sorumlu tutulmamak için hangi işlemler yapılmalıdır? İşte yeni bir ev satın alınırken eski borçları ödememek için yapılması gereken işlemler…

Türkiye’de konut alım ve satımlarında zaman zaman bazı hesapta olmayan sorunlar yaşanabiliyor. Bunlardan en sık rastlanılanı ise yeni bir ev satın alanların o evin eski borçlarını ödemek zorunda kalmaları oluyor. Konut satın alırken yeterince araştırma yapmayan ve bunun önlemi olacak işlemleri de uygulamayan yeni ev sahipleri geçmişe dair borçlardan sorumlu olabiliyorlar.

EVİN YENİ SAHİBİ ESKİ BORÇLARDAN SORUMLU MUDUR?

Bir evin vergi, fatura, aidat gibi borçalarından mülk sahipleri sorumludurlar. Satış işlemi gerçekleşen evlerde geçmişe dair borçlar mülkün güncel sahibine ait olur. Ancak bu duruma aykırı bir Yargıtay kararı mevcuttur. Yargıtay geçtiğimiz yıllarda almış olduğu bir kararla, “evin yeni sahibi eski borçlardan mesul tutulamaz” demiştir. Lakin yine de uygulamada çeşitli sıkıntılar yaşanabilmektedir.

Hukuken yeni bir ev satın alındıktan sonra eski borçlara dair bazı uygulamalar yapılmaktadır. Yeni ev sahibi bazı şartlarda eski borçlardan sorumlu olmazlar. Ancak mahkeme aşaması olursa uzun sürebileceği için bazı mağduriyetler yaşabilirler.Evin birikmiş emlak vergisi borcu bulunuyorsa bu borçlardan hem yeni ev sahibi hem de eski ev sahibi sorumlu tutulabilir. Eğer satın alma sırasında vergi borçlarına dikkat edilmezse yeni ev sahipleri eski vergi borçlarını ödemek durumunda kalabiliyorlar.

Yeni ev sahipleri o evin aidat, apartman gider gibi borçlarını ödemek zorunda değildir. Satın alma işleminin yapıldığı tarihten sonraki borçlar yeni ev sahibini ilgilendirmektedir. Ancak mahkeme süreci başlaması durumunda eski giderlere dair borçlar nedeniyle yeni ev sahipleri konutlarını verimli bir şekilde kullanamayabilirler.

KONUT SATIN ALIRKEN ESKİ BORÇLARDAN SORUMLU OLMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Satın alınan evden dolayı ileride ekstra bir mali yükümlülüğün altına girmek istemeyenler satın alma sırasında bazı işlemler yapmalıdırlar. Öncelikle satın alınacak konutun geçmişe dair emlak vergisi borcu olup olmadığı araştırılmalıdır. Ardından yine satın alınacak konutun apartman ortak gider ve aidat borcu olup olmadığı da öğrenilmelidir. Eğer geçmişe dair borç varsa bu sarış sözleşmesi yapılarak borcun kimin tarafından ödeneceği resmi bir evrak haline dönüştürülmelidir.

Emlak365.com


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir