21 Şubat 2019 Perşembe 09:09 | Güncelleme: 08 Kasım 2020, 13:55
Ev Alacaklar Dikkat! Konut Arzı Geriliyor, Konut Fiyatları İçin Yükseliş Kaçınılmaz Oldu

Konut talebinde yaşanan daralmaya paralel olarak pek çok büyük inşaat firması gerçekleştireceği projeleri satılmayacağı endişesi ile rafa kaldırırken konut arzında ciddi oranlarda daralma yaşandı. 

İnşaat Sektörünün Kaderi Bankalara Kaldı! 

Aslında inşaat sektöründe talepte daralma yok, sadece vatandaş faizlerin yükselmesi nedeni ile beklemede kalmayı tercih etti. Yani konutta talep hala yüksek ancak vatandaş kullandığı kredinin 2 katı kadar bankaya para ödemek istemiyor. 

Müteahhitler açısından baktığımız ise yükselen faizler en çok onları etkiliyor. Hem yükselen faizler nedeni ile kredi kullanarak şantiyelerini çeviren müteahhitlerin inşaat maliyetleri yükseliyor hem de konut kredisi çekmek istemeyen potansiyel alıcılar nedeni ile konut satışları düşüyor. 

Durum böyle olunca müteahhitler de zararına ev yaparak satmak yerine beklemede kalmayı tercih ediyor. Merkez Bankası tarafından yayımlanan "Konut Arzı Bize Ne Söylüyor?" başlıklı araştırma makalesinde de durum son derece net bir şekilde rakamlarla ortaya konuyor. 

Raporda yer alan "Konut piyasasına yönelik sunulan teşviklerin arz-talep dengesi üzerindeki etkisi incelendiğinde, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde arz ve talep arasındaki farkın erimesine katkıda bulunduğu söylenebilir. Ancak, söz konusu farkın 2017 yılının son çeyreğinden itibaren tekrar yüksek seviyelere gelmesi sağlanan teşviklerle beraber konut talebinin öne çekildiğine işaret ediyor (Grafik 4). Finansal piyasalarda 2018 yılı üçüncü çeyreğinde yaşanan dalgalanmaların hanehalkı beklentilerinin bozulmasına ve konut talebinin ertelenmesine yol açtığı düşünülmekte" ifadeleri ile karşılıklı yaşanan olaylar ortaya konuyor. 

2018 Yılında Konut Arzı Dibe Vurdu!

TÜİK Yapı İzin İstatistikleri Ocak Aralık 2018 raporu verilerine göre 2018 yılında belediyeler tarafından inşaat yapmak isteyen müteahhitlere ve inşaat şirketlerine verilen yapı ruhsatı sayısı 2017 yılına oranla bina sayısı %36,7, yüzölçümü %48,9, değeri %35,8, daire sayısı %53,3 oranında azalış gösterdi. 

Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! Konut Üretimi Düşüyor...

Ev almak isteyen kişiler için ise konut sektörü de değerlendirildi. Raporda "İnşaat sektörü denildiğinde ilk akla gelen alt sektör tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de konut sektörüdür. Konut sektörü bir ekonomideki aktörler için tasarruf ve servet biriktirme aracı olmasının yanı sıra, diğer sektörlerle olan etkileşimi nedeniyle kalkınmada önemli bir maniveladır. Bu nedenle ülke vatandaşlarının güvenli bir şekilde barınma ihtiyacının giderilmesinin yanında ekonomik açıdan da kritik bir öneme sahiptir.

Türkiye’de konut sektörü inşaat sektörünün genel eğilimlerini içeriyor. Yani uzun vadede yüksek potansiyele sahip olsa da kısa-orta vadede zorlu bir dönemden geçiyor.

Konut sektörü açısından öncü gösterge niteliğindeki yapı ruhsatı sayısı 2018 yılının ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre yüzde 41,4 azaldı. Bununla birlikte, aynı dönemde yapı kullanma izin belgeleri sadece yüzde 3,7 arttı.

Söz konusu veriler sektördeki aktörlerin, daha önceden alınan izinleri kullanmaya devam etseler de önümüzdeki dönemde yeni konut yatırımı yapmaktan kaçınacaklarını gösteriyor" denildi. Üretilen konut rakamının düşmesi ne yazık ki kısa vadede konut üretiminin düşmesi ile beraber arzın daralmasına bağlı olarak konut fiyatlarının artacağını gösteriyor. 

Haber Kaynağı: Emlak365.com


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ht3447 2019-02-21 09:51:46

Bu tarz haberler ile müteahhitlerin ekmeğine yağ sürmeyin. Vatandaş ev almaya başlamadığı sürece fiyatlar yükselmez. Bu ticaretin kanunudur. Elde hala ciddi stok mevcut

Avatar
Selim 2019-02-21 09:50:04

Devam etsinler yükseltsinler bu ellerinde daha çok kalacak kampanya yapalım bile düşünmüyorlar 150 kiralık daireyi 300 liraya satarsa ellerinde kalır firmaların ondan sonra devlet suçlu o suçlu bu suçlu sağ olsun emlakçılar komisyonu 6 yada 7 liradan aşağı almıyor yok daha çok elinizde kalacak bekleyin arttırın fiyatları ayıptır günahtır

Avatar
Maruz 2019-02-21 13:13:56

Yapilandirmaa bekliyoruzx

Avatar
Edal 2019-02-22 08:07:05

Kampanya bekliyoruz. Oranlar halen çok yüksek!

Avatar
Bumbum 2019-02-24 00:37:26

Inanmayin :)

Avatar
Ahmet 2019-02-28 00:29:08

bekleyen ağzı açık beklemeye devam edecek. alan alacak ileride büyük kar edecek

Avatar
Reşat 2019-03-04 22:37:32

Halk Bankası ne zaman konut kredisi yapılandírmasí yapar