Ev Alıp Satacaklar Dikkat! Tapu İşlemleri Esnasında Paranızı Kaptırmayın

Evini satarken sahte para alanlar, peşinat vermesine rağmen evini alamayanlar ya da satın almak istediği evin parasını ödemesine rağmen tapu işlemini yapamayanlar.

Ev Alıp Satacaklar Dikkat! Tapu İşlemleri Esnasında Paranızı Kaptırmayın

Evini satarken sahte para alanlar, peşinat vermesine rağmen evini alamayanlar ya da satın almak istediği evin parasını ödemesine rağmen tapu işlemini yapamayanlar... Son dönemde sık sık tapu devir işlemleri sırasında yapılan hırsızlıklar ve çeşitli dolandırıcılık haberleri ev almak ya da satmak isteyen kişiler korkutuyor.

Evini satarken sahte para alanlar, peşinat vermesine rağmen evini alamayanlar ya da satın almak istediği evin parasını ödemesine rağmen tapu işlemini yapamayanlar... Tapuda evini sattıktan sonra bankaya doğru yola giderken yolda çeşitli sahtekarlıklarla içi para dolu çantasını kaptıranlar... Son günlerde sık sık bu haberler gündemde yerini alıyor. Güvenli Tapu Devri Nasıl Yapılır?Aslında tapu dolandırıcılıkları hem ev almak hem de evini satmak isteyen kişileri ilgilendiriyor. Çünkü her iki tarafta ne yazık ki dolandırıcılık kurbanı olmaya son derece açık bir konumda bulunuyor. Son dönemde hırsızlar artık bankalarda ve tapu dairelerinde takip yaparak para çalıyor. Özellikle de tapu daireleri işlem yapacak gibi bekleyen ve burada içi para dolu çanta ile çıkan kişileri takip eden hırsızlık çetelerinin akınına uğramış durumda. Hırsızlar çete halinde çalışıyor ve çetenin her üyesi farklı bir görevle çalışarak "ben asla paramı çaldırmam" diyen ve her türlü güvenlik önlemini aldığını düşünen kişilerin bile paralarını deyim yerindeyse "tereyağından kıl çeker gibi" çalıyorlar. ev almakTapuTakas Sistemi Nasıl Kullanılır?Hem konut alan hem de konut satan kişileri korumak amacı ile kurulan Tapu Takas sistemi her iki tarafı da koruyan özel bir uygulama. Tapu Takas sistemi yüzde 100 güvenirlik sunuyor ancak sistemde evin değeri gerçek değer üzerinden gösteriliyor. Yani daha düşük tapu harcı ödemek için yapılan düşük değerli beyan ile konut satışı yapılması mümkün olmuyor. Ne yazık ki pek çok kişi de sırf bu nedenle Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen bu sistemden yararlanmıyor ve dolandırıcıların ağına düşüyor.tapu takasSistemi kullanmak için;
  1. Tapu Takas sitesine giriş yapılarak tapu dairesinden alınan e ödeme numarası sisteme giriliyor. 

  2. Satıcı olan taraf e ödeme numarası ile bilgileri sisteme giriyor ve bu bilgiler sistem tarafından alıcıya kod olarak yollanıyor. 

  3. E ödeme makbuz numarası üzerinden alıcı kodu sisteme giriyor ve Takasbank hesabına satışa konu olan taşınmazın bedelini yatırıyor. 

  4. Para burada sistem tarafından blokeye alınıyor. 

  5. Satış işlemi tamamlandıktan ve tapu devri yapıldıktan sonra tapu dairesi işlemin tamamlandığı bilgisini Takasbank'a iletiyor. 

  6. Takasbank mesaj ile tarafları bilgilendirdikten sonra alıca tarafından yatırılan ve blokeye alınan parayı satıcının hesabına aktarıyor ve işlem tamamlanmış oluyor. Haber Kaynağı: Emlak365.com

Yorumlar (0)