Ev alıp satan herkesi ilgilendiriyor: Bunu yapanlar devlete 29.552 TL fazla vergi ödeyecekler! Değer artış kazancı vergisi nedir, kimler öder?

Ev alıp satan herkesi ilgilendiriyor! Geriye dönük 5 senelik zaman dilimi içerisinde ev alıp satanlara kritik uyarı yapıldı. Değer artış kazancı nedir, gayrimenkul değer artış kazancı vergisi hesaplama nasıl yapılır, ödenmezse ne olur, cezası var mı?

Maliyenin radarına yakalanabilirsiniz! Size de gayrimenkul değer artış kazancı vergisi çıkabilir

Konut satış rakamları her geçen artarken yoğun talep konut fiyatlarını da arttırmıştı. Yaşanan yükseliş ile konut yatırımı yapan kişiler satış için harekete geçerken ev alıp satanlara çok kritik vergi uyarısı geldi. Pandemi öncesi ev sahibi olan pek çok kişi ucuz fiyatlarla konut satın alırken fiyatlarda yaşanan patlama sonrasında satış için harekete geçirmişti. 

TOKİ 150 bin sosyal konut projesi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği bünyesinde satışa sunulacağı ilan edilen ucuz hazine arazileri sonrasında konut fiyatlarında düşüş beklentisi oluşmuştu. Fiyatlar düşmeden önce yaptığı konut yatırımını elde çıkarmak isteyen kişiler satış için harekete geçerken konu hakkında kritik bir uyarı geldi.

SON 5 SENE İÇERİSİNDE EV ALIP SATANLARA KRİTİK UYARI GELDİ! HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI RADARINA GİREBİLİRSİNİZ... 

Konut satışlarında ödenen bazı vergiler ve harçlar bulunmakta olup halk arasında ne yazık ki bunlar arasında en az bilineni değer artış kazancı vergisi olarak öne çıkmaktadır. Pek çok kişi konut satışında sadece tapu harcı ile döner sermaye ödemesi yapıldığını sanırken bunlardan çok daha yüksek tutarda tahakkuk eden bir vergi daha bulunmaktadır. 

Ev alıp satan herkesi ilgilendiriyor: Bunu yapanlar devlete 29.552 TL fazla vergi ödeyecekler! Değer artış kazancı vergisi nedir, kimler öder?

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ NEDİR, KİMLER GAYRİMENKUL DEĞER ARTIŞ VERGİSİ ÖDER?

Ev fiyatlarının son dönemde büyük bir hızla yükselmesi ile konut satış rakamlarında değer artış vergisi bir kere daha gündeme geldi. Satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan kişiler otomatik olarak bu satıştan elde ettikleri tutar üzerinden değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. Satın aldığı evini bu süre dolmadan satan kişiler vergi öderken 5 senelik zamanı dolduran kişiler ise sattıkları evden kazandıkları kara bakmaksızın vergi ödemiyorlar. 

Ev alıp satan herkesi ilgilendiriyor: Bunu yapanlar devlete 29.552 TL fazla vergi ödeyecekler! Değer artış kazancı vergisi nedir, kimler öder? - Resim : 2

1 AY ERKEN SATAN 29 BİN 552 TL VERGİ ÖDEYEBİLİR! 

Satın aldığı evi 5 senelik süre dolmadan satan kişiler değer artış kazancı vergisi ödemekle yükümlü tutuluyor. 2018 senesinde 200 bin TL ödeyerek ev satın alan bir kişi bu evini 5 sene dolmadan satması durumunda vergi ödemekle yükümlü tutuluyor. Yükselen fiyatlar sonrasında bu evi 1 milyon liraya katan kişi değer artış kazancı vergisi olarak devlete 29 bin 552 lira ödeme yapmakla yükümlü tutuluyor. 

Ev alıp satan herkesi ilgilendiriyor: Bunu yapanlar devlete 29.552 TL fazla vergi ödeyecekler! Değer artış kazancı vergisi nedir, kimler öder? - Resim : 3

DEĞER ARTIŞ KAZANCI VERGİSİ ÖDENMEZSE NE OLUR, PARA CEZASI VAR MI?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından tüm satışlar mercek altına alınırken sahip olduğu taşınmazı 5 senelik süre dolmadan satan kişiler için izaha davet mektubu gönderildiği belirtiliyor. Bu kişiler hem vergilerini ödüyor, hem de gecikme cezası ödemek zorunda kalıyorlar.