EMLAK HABERLERİ

Ev Almak İsteyenlere Çok Kritik Konut Fiyatlarına Zam Uyarısı!

Son dönemde artan konut talebi sonrası yükselişe geçen konut fiyatları için yeni bir zam uyarısı daha yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni imar planı düzenlemeleri ve değer artış kazancı vergisi sonrası inşaatta maliyetlerin yükseldiği belirtilirken yaşanan bu artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı iddia edildi. Detaylar haberimizde...

Son dönemde artan konut talebi sonrası yükselişe geçen konut fiyatları için yeni bir zam uyarısı daha yapıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen yeni imar planı düzenlemeleri ve değer artış kazancı vergisi sonrası inşaatta maliyetlerin yükseldiği belirtilirken yaşanan bu artışın konut fiyatlarına zam olarak yansıyacağı iddia edildi. Detaylar haberimizde…

Ev sahibi olmak isteyen kişilere inşaat sektöründe yaşanan maliyet artışları nedeni ile çok kritik zam uyarısı yapıldı. 

KONUT FİYATLARINA ZAM KAPIDA! 

Konu hakkında açıklamada bulunan Elfi Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Özkan Aydemir “İnşaat üretim maliyetlerindeki artışlar uzun bir süre konut fiyatlarına yansıtılmamıştı. Özellikle konut satış oranlarındaki değişkenlikler sebebiyle üreticiler fiyatlarda bir artış yapma riskine girmek istemedi.

Ancak konut kredi faizlerindeki indirim sonrası konut stoklarının bitme noktasına gelmesi ve inşaat maliyetlerindeki artış nedeniyle artık yeni fiyatlar kaçınılmazdır. Bu noktada en önemli kriter şüphesiz, ‘doğru fiyatlandırma’ yapılmasıdır. Hangi gayrimenkul ürünü olursa olsun piyasada doğru fiyat endeksi yakalamak gerekir. Değerinin üzerinde bir fiyatlandırma yapmak yerine artan maliyetler baz alınarak ve gayrimenkulün rayiç bedeli üzerinden bir satış bedeli belirlenmelidir” diyerek artık konut fiyatlarına zam yapılmasının sektör açısından kaçınılmaz bir hale geldiğini söyledi. 

2021 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Yeni yılla beraber konut fiyatlarına yeni zamların geleceğini belirten Özkan Aydemir yıl sonuna kadar sıfır konutlar için zamsız fiyatlarla satışlara devam edeceklerini söyledi. Kamu bankaları tarafından halen sıfır konutlar için yüzde 0.99 faiz oranı ile konut kredisi desteği verildiğini belirten Aydemir 2021 yılında yaşanan fiyat artışları ile beraber şimdi konut alan kişilerin büyük bir kazanç elde edeceklerine dikkat çekti. 

Emlak365.com


Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir