Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! Beton ve Çimento Zammı Sonrası Kira Çarpanı Etkisi İle Konut Fiyatlarına Yüzde 50 Zam Şoku

Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir konut sektörünün 2021 yılına dair beklentilerini açıklarken ev sahibi olmak isteyen kişileri üzecek haberi verdi. Konut fiyatlarına yüzde 50 zam kapıda!

Ev Almak İsteyenlere Kötü Haber! Beton ve Çimento Zammı Sonrası Kira Çarpanı Etkisi İle Konut Fiyatlarına Yüzde 50 Zam Şoku

İnşaat sektörü son derece zorlu geçen 2020 yılını büyük bir rekorla geride bırakırken 2021 yılı ise ne yazık ki artan kredi faiz oranları ve pandemi etkisi nedeni ile daha da zorlu başladı. 

Yeni vaka sayılarında yaşanan hızlı artış, koronavirüsün mutasyonu uğraması, hem ticari kredi faiz oranlarının hem de konut kredisi faiz oranlarının giderek yükselmesi sonrasında inşaat ve gayrimenkul sektörü 2020 yıl sonunda başlayan yavaşlamayı 2021 yılında daha sert hissetmeye başladı. 

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ 2021 BEKLENTİLERİ: KONUT FİYATLARINA ZAM KAPIDA!

Konu hakkında Bloomberg HT kanalının canlı yayınına konuk olan Demir Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir  önemli açıklamalarda bulundu. Demir yapmış olduğu açıklamasında konut fiyatları beklentilerine de değinerek "2020 yılı hem ülkemizde hem de dünyada büyük olumsuzluklara sahne oldu. İnşallah bir daha böyle bir yılı yaşamayız. 2021 konut sektörü ve diğer sektörler içinde umut verici bir yıl olarak başladı. 

2020 yılında konut fiyatlarına genel olarak zam yapılmadı. Genelde zaten sıfır konuttan fazla 2. el konutlar satış yapıldı. İndirimli konut kredisi kampanyası döneminde bizde çok güzel satış rakamları yakaladık ama ağırlıklı olarak bakıldığında en fazla satış ikinci el konut piyasasında yaşandı. 

DEMİR VE ÇİMENTO FİYATLARINA ZAM YAĞMURU İNŞAAT SEKTÖRÜNÜ ZORA SOKTU! 

Geçen senenin ortalamasına bakarsak konut fiyatları ortalama yüzde 20 oranında zamlandı. Bölgesine konumuna göre konut fiyatları yüzde 15 ile yüzde 25 arasında zamlandı. Ama inşaat sektörü tarafından kullanılan malzemeler bırakın bir seneyi sadece 6 ay içerisinde en az yüzde 80 oranında zamlandı. 

Biz 6 ay önce demirin kilosunu 3 bin 500 liraya alırken bugün 6 bin 300 liraya kadar yükseldi. Betonu 6 ay önce 170 liraya alırken bugün 270 liraya alıyoruz. Bu zamlar nedeni ile 2021 yılında konut sektörü bu zamdan kendisini korumak adına zam yapmak zorunda. 2021 yılında kredi faiz oranları yükseldiği için konut satışları bir nebze durağanlaştı. 

2021 YILINDA KONUT FİYATLARI NE OLUR, EV FİYATLARINA ZAM VAR MI, ZAM GELECEK Mİ, FİYATLAR DÜŞECEK Mİ?

Ben 3. aydan itibaren kredi faiz oranlarında düşüş aşamasına geçilmesini bekliyorum. Böylelikle konut sektöründe işler yeniden açılacaktır. Bu süreçte inşaat sektörü ayakta kalmak için konut fiyatlarına yüzde 40 - 50 oranında zamlar yapmak zorunda kalacak. Çünkü şu an maliyetine ve maliyetinin altına konut satıyoruz. 

Kira çarpanı dikkate alındığında bugün 5 bin liraya aylık kiraya verilen bir konutun fiyatı 1 milyon lira ise bu fiyatın son derece uygun olduğunu gösterir. Kira rayiç bedelinde de yüzde 100 artış yaşanıyor. Faizlerin düşmesinin ardından elde konut stoku da kalmadı. Sektörde baktığımızda yeni ruhsat alınmıyor, yeni projede başlamıyor. 

Emlak365.com