Ev Fiyatları El Yakıyor! Konut Fiyatlarına 8 Ayda Yüzde 20 Zam Geldi!

Haziran ve Temmuz aylarında düşen konut kredisi faiz oranları ve 1 sene ertelemeli kredi verilmesini ev sahibi olmak için fırsata çevirmek isteyen vatandaşlar konut fiyatlarına gelen zam yağmuru ile şaşkına dönmüştü. Yaşanan yükseliş konut fiyat endeksi verisinde de kendisini gösterdi. Detaylar haberimizde...

Ev Fiyatları El Yakıyor! Konut Fiyatlarına 8 Ayda Yüzde 20 Zam Geldi!

Türkiye genelinde konut fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ediyor. Hem sıfır hem de ikinci el konut fiyatları için yükseliş sürerken konut kredisi faiz oranlarının da yükselmesi nedeniyle konuta olan talepte ise düşüş yaşandığı belirtiliyor. 

KONUT FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ, YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

Konut sektörü uzun süredir düşük seyreden satış rakamları nedeni ile fiyatları aşağıya çekerken ikinci el konut sektöründe de ev sahipleri evlerini satabilmek adına fiyatları piyasanın daha da altına çekmek zorunda kalmıştı. 

Ancak pandemi sonrası Haziran ayında ekonomide yeni normala geçiş süreci ile beraber kamu bankaları tarafından verilen düşük faizli kredi destekleri vatandaşın bir anda ertelediği konut talebini alıma çevirmesi ile rekor seviyelere ulaşınca fiyatlarda da yükseliş yaşandı. Bazı ev sahipleri indirim yapmış olduğu fiyatları eski seviyesine çekerken bazı ev sahipleri ise işi abartarak talepten faydalanmak adına çok daha yüksek fiyatlarla ilanlarını güncelledi. 

Sıfır konut fiyatları ise yükselen dolar kuru sonrası demir ve çimento fiyatlarına gelen yoğun zamlar sonrasında yükseliş gösterdi ancak ikinci el konut fiyatları ile kıyaslandığında sıfır konutlarda yaşanan fiyat artışı daha sınırlı kaldı. 

MERKEZ BANKASI KONUT FİYAT ENDEKSİ TARİHİ REKOR ZİRVESİNE ULAŞTI! 

Yaşanan yükselişin ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan konut fiyat endeksi verilerine göre Türkiye'de ortalama konut metrekare satış fiyatı 3 bin 530 liraya ulaştı. Türkiye'de ortalama konut fiyatları yılın ilk 8 ayında yüzde 20,5 oranında artarken yıllık yaşanan yükseliş oranı ise yüzde 25,9 olarak açıklandı. 

Emlak365.com