Ev Sahibi Olmanın Maliyeti Yükseldi!

Bankaların konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş hız kazanırken ev sahibi olmak için fiyatların düşmesini bekleyen kişiler için ne yazık ki faizler nedeni ile ev sahibi olmanın maliyeti de yükselmiş oldu. Detaylar haberimizde...

Ev Sahibi Olmanın Maliyeti Yükseldi!

Konut kredisi faiz oranlarında yaşanan yükseliş hem konut kredisi çekerek ev sahibi olmak hem de kredi yapılandırma müjdesi bekleyenleri üzdü. 

Yaşanan artışın ardından ne yazık ki konut kredisi çekerek ev almak isteyen kişilerin ev sahibi olma maliyeti de artmış oldu. 

200 BİN LİRALIK KONUT KREDİSİ ÇEKEN KİŞİLERİN MALİYETLERİ 

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından yapılan güncelleme sonrasında konut kredisi faiz oranı yüzde 0.74 seviyesinden önce ilk olarak yüzde 0.79 ve ardından da yüzde 0.87 sevyiesine çekilmişti. 

Son güncellemenin ardından 120 ay vadeli konut kredisi kullanan bir kişinin aylık ödemesi 2 bin 691 lira seviyesine ulaştı. 0.74 seiyesi ile hesaplandığında aynı rakam ve vade için kredi ödemesi 2 bin 520 lira olarak gerçekleşiyordu. Yani vatandaşın aylık taksit ödemesi 171 lira gibi büyük bir oranda artarken kredi geri ödemesi ise 20 bin 572 lira artmış oldu. 

KONUT KREDİSİ FAİZ ORANLARI DÜŞER Mİ?

Kamu bankaları tarafından yapılan güncelleme sonrası bugün çok sayıda özel banka da faiz yükseltirken kısa bir süre içerisinde kredi faiz oranlarında yeni bir indirim yapılması beklenmiyor. Özellikle de enflasyon rakamlarında yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası tarafından da parasal genişleme konusunda frene basılacağı ve politika faiz oranında yükselişe gidilebileceği belirtiliyor. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)