Ev Sahipleri İçin Çifte Vergi Dönemi Başladı! 2021 Yılında Kimler Hem Emlak Vergisi Hem Değerli Konut Vergi Ödemesi Yapacak?

Ev Sahipleri İçin Çifte Vergi Dönemi Başladı! 2021 Yılında Kimler Hem Emlak Vergisi Hem Değerli Konut Vergi Ödemesi Yapacak?
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği kapsamında 2021 yılında hem emlak vergisi hem de değerli konut vergisi olmak üzere çifte vergi ödeyecek olan kişilerde belirlenmiş oldu. Peki kimler çifte vergi ödeyecek, değerli konut ya da bilinen diğer ismi ile lüks konut vergisi mükellefleri kimler, vergi muafiyeti hakkı olanlar nasıl belirlenecek, değerli konut vergisi muafiyet şartları neler?

Değerli Konut Vergisi Uygulama Genel Tebliği kapsamında uygulanacak olan kriterler belirlendi. Hem emlak vergisi hem de değerli konut vergisi olmak üzere 2021 yılında çifte vergi ödeyecek olan kişiler belirlenmiş oldu. 

DEĞERLİ KONUT VERGİSİNDE MUAFİYET ŞARTLARI NELER, DEĞERLİ KONUT VERGİSİ KİMLER MUAF?

Sahip olduğu konutun değeri 5 milyon TL ve üzerinde olan kişiler emlak vergisi ödemelerine ek olarak 2021 yılında bir de değerli konut vergisi ödeyecekleri. 

  • Genel ve özel bütçeli idarelerin, belediyelerin, üniversitelerin ve Toplu Konut İdaresi Başkanlığının maliki olduğu mesken nitelikli taşınmazlar,
  • Türkiye sınırları içinde mesken nitelikli tek taşınmazı olanların bu taşınmazı ile birden fazla mesken nitelikli taşınmazı bulunanların değerli konut vergisinin konusuna giren en düşük değerli mesken nitelikli tek taşınmaz,
  • Karşılıklı olmak şartıyla yabancı devletlere ait olup elçilik ve konsolosluk olarak kullanılan mesken nitelikli taşınmazlar ile elçilerin ikametine mahsus mesken nitelikli taşınmazlar ve bunların müştemilatı ve merkezi Türkiye’de bulunan milletlerarası kuruluşlara, milletlerarası kuruluşların Türkiye’deki temsilciliklerine ait mesken nitelikli taşınmazlar, 
  • Esas faaliyet konusu bina inşası olanların işletmelerine kayıtlı bulunan ve henüz ilk satışa, devir ve temlike konu edilmemiş yeni inşa edilen mesken nitelikli taşınmazlar ilk satışa, devir ve temlike konu edilmediği sürece vergiden muaftır.

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ HESAPLAMA 

DEĞERLİ KONUT VERGİSİ VE EMLAK VERGİSİ ÖDEMESİ OLMAK ÜZERE 2021 YILINDA KİMLER ÇİFTE VERGİ ÖDEYECEK?

Yürürlüğe giren yeni yönetmelik kapsamında sahip olduğu konutu 5 milyon TL ve üzerinde olan kişiler emlak vrergisi ödemelerine ek olarak bir de değerli konut vergisi ödeyecek. Değerli konut vergisi ödemeleri beyannamesi Şubat ayında verilecek ve ilk taksit ödemesi yine Şubat ayı içerisinde yapılacak. Taksitle ödeme yapmak isteyenler için ikinci taksit ödeme tarihi Ağustos ayında başlayacak. 

Bu kişiler aynı zamanda emlak vergisi ödemelerini de yapacak. Emlak vergisi 2021 ödeme tarihi Mart ayında başlayacak ve 1. taksit son ödeme tarihi Haziran ayı sonu olarak uygulanacak. Emlak vergisi 2. taksit ödeme tarihi Kasım ayında başlayacak ve ikinci taksit son ödeme tarihi Kasım ayı sonu itibari ile uygulanacak. 

Emlak365.com

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir