Ev Sahiplerine Gelir Vergisi İndirimi Müjdesi! Kira Geliri Olanlara Yüzde 15 İndirim

2020 yılında sahibi olduğu evi kiraya vererek kira geliri elde eden ev sahipleri için 2021 kira gelir vergisi ödeme dönemi başladı.

Ev Sahiplerine Gelir Vergisi İndirimi Müjdesi! Kira Geliri Olanlara Yüzde 15 İndirim
2020 yılında sahibi olduğu evi kiraya vererek kira geliri elde eden ev sahipleri için 2021 kira gelir vergisi ödeme dönemi başladı. Ev sahipleri kira geliri vergi beyannamesi vererek ilk önce hesaplama işlemi yapacak, ardından tahakkuk eden vergi için ödeme işlemi gerçekleştirilecek.

KİRA GELİR VERGİSİ SON BEYANNAME VERME TARİHİ NE ZAMAN DOLACAK?

1 Mart 2021 tarihi itibari ile başlayan kira gelir vergisi beyannamesi için süreç Mart ayı sonuna kadar devam edecek. Kira gelir vergisi beyannamesi için son beyan tarihi 31 Mart 2021 Çarşamba günü olarak uygulanacak.

KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA 2021! KİRA GELİRİNDEN DÜŞÜLEN MASRAFLAR HANGİLERİ?

Kira geliri olan kişiler için devlet her sene belirli bir istisna tutarı rakamı belirlemektedir. 2021 yılı için uygulanan kira geliri vergi istisnası tutarı 6 bin 600 TL olarak ilan edildi. Ev sahipleri gerçek gider ve götürü gider yöntemi ile beyanname veren ev sahipleri bazı giderleri bu istisna tutarına ek olarak vergiden düşebiliyor.

Gerçek gider yöntemini kullanan ev sahipleri kira gelirlerini hesaplarken yüzde 15'lik sınıra kadar giderlerini rakamdan düşerek vergi matrahını dolayısı ile de tahakkuk eden yani ödeyecekleri vergi rakamını düşürebiliyorlar. Buna göre;

Kiraya verilen taşınmaz için ödenen asansör bakım, bina mantolama, çatı aktarma gibi masraflar,

Kiraya verilen taşınmaz için yapılan sigorta masrafları,

Konut kredisi çekilerek alınan konut için kullanılan krediye ait borçlanma faizi,

Taşınmazın konut olarak kiraya verilmesi durumunda 5 sene boyunca gayrimenkulün iktisap tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ilk 5 senelik iktisap rakamının yüzde 5'i oranındaki rakam gider olarak gösterilerek vergiden düşülebiliyor.
Yorumlar (0)