Ev sahiplerini panik sardı, evimi hızlıca sat araması rekor kırdı! Küresel piyasalarda konut sektöründe son durum ne?

Tüm dünyada büyük bir hızla yükselen konut fiyatları düzeltme hareketi ile yönünü aşağıya çevirirken özellikle de Amerika'da ev sahiplerinin panik satışlara başladıkları belirtiliyor.

Ev sahiplerini panik sardı, evimi hızlıca sat araması rekor kırdı!

Konut fiyatlarında küresel piyasalarda yaşanan dalgalanma tüm hızı ile devam ederken beklenen düşüş hareketi başladı. Konut sektöründe beklenen normalleşme süreci başlarken Amerika konut fiyatlarının en hızlı ve sert düştüğü ülkeler arasında yer aldı. 

Özellikle de Amerika'da ekonominin resesyon alarmı vermesi ile panik satışları arttı. Fiyatlar dibe vurmadan evini elden çıkarmak isteyen ev sahipleri tarafından arama motorlarında yapılan "evimi hızlı sat" aramasında yüzde 2750 oranında rekor artış yaşandığı belirtiliyor. 

AMERİKA'DA KONUT FİYATLARINDA SON DURUM NE, EV FİYATLARI DÜŞMEYE BAŞLADI MI?

ABD Ticaret Bakanlığı tarafından 28 Temmuz tarihinde açıklanan resmi rakamlar ile ABD ekonomisinin art arda ikinci çeyrekte de negatif büyüme göstermesi ile teknik resesyon alarmı verilmişti. Amerika'nın en büyük basın kuruluşları arasında yer alan The New York Post tarafından yapılan habere göre ev sahipleri resesyon paniği ile konut satışına yöneldi. 

Ev sahiplerini panik sardı, evimi hızlıca sat araması rekor kırdı! Küresel piyasalarda konut sektöründe son durum ne?

Arama motorlarından elde edilen verilere göre Amerikalılar bu dönemde "resesyon benim için ne ifade ediyor?" ve "evimi hızlı sat" aramalarına yüklendi. RubyHome'un kurucusu ve CEO'su olan Tony Mariotti konut satışına yönelik olan aramalarda yaşanan artışı muazzam olarak değerlendirdi. Mariotti, “Bu bir çifte darbe: yükselen faiz oranlarının ve küçülen GSYİH'nın birleşimi tüketicinin ev fiyatlarına ilişkin belirsizliğini körüklüyor” diyerek zengin kesimin bekle ve gör yaklaşımını benimsediğin ancak orta sınıfta panik satışlar başladığını belirterek konut piyasasının önemli ölçüde yavaşladığını söyledi.