Ev yaptıracaklara devlet desteği! Tek seferde nakit 200 Bin TL ödeniyor!

Ev yaptırmak isteyenlere devlet yardım elini uzatıyor. Betonarme ev yaptıran bazı vatandaşlar devletten direkt nakit yardımı alabiliyorlar. Aile Bakanlığı bu sosyal yardımın tutarını 200 Bin TL olarak açıkladı.

Ev yaptıracaklara devlet desteği! Tek seferde nakit 200 Bin TL ödeniyor!

Türkiye’de devlet yardım elini vatandaşlara uzatmaya devam ediyor. Bu kapsamda vatandaşlara çok çeşitli sosyal yardımlar veriliyor. Milyonlarca vatandaş bu sosyal yardımlardan faydalanabiliyor. Bu sosyal yardımlar sadece geçim sağlamakla da sınırlı kalmıyor. Devlet ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli barınma yardımları da veriyor. Bu barınma yardımlarından yararlananlar için ev yaptırmak çok daha kolay bir hale geliyor.

DEVLET 200 BİN TL EV YAPTIRMA YARDIMI VERİYOR

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara betonarme ev yaptırabilmeleri için 200 Bin TL nakit yardımında bulunuluyor. Bu nakit yardım ile vatandaşlar kendi evlerini yaptırabiliyorlar. Küçük bir bütçeyi de üzerine ekleyen vatandaşlar kendi evlerine sahip olup bir daha kira sorunu ile karşı karşıya kalmıyorlar.

ŞARTLARI NELER?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı her vatandaşa barınma yardımı imkanı sağlamıyor. Bunun için gerçekten ihtiyaç sahibi olmak gerekiyor. Bu yardım için başvuru yapanların oturamayacak kadar sağlıksız bir eve sahip olma şartını yerine getirmeleri isteniyor. Aile Bakanlığı’nın ekipleri bu kontrolleri yapıp karar veriyorlar. Ayrıca bir de gelir şartı aranıyor. Aile içerisinde hane içi kişi başı gelir de 1.833 TL’yi geçmemelidir. Tüm bu şartlar sağlandıktan sonra son olarak yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile ve dul olma gibi şartlardan en az birisinin sağlanması gerekiyor. Tüm bu koşullar yerine getirildiğinde Aile Bakanlığı’nın betonarme ev yaptırma yardımı alınabiliyor.

EV YAPTIRILACAK ARSA ŞARTI!

Aile Bakanlığı tarafından betonarme ev yaptırma yardımı verilirken vatandaşlara bir arsa tahsisi yapılmıyor. Başvuru yapacak olan vatandaşın evi yaptırabileceği bir arsaya sahip olması gerekiyor. Hatta bu arsa hisseli olursa başvuru talebi kabul edilmiyor. Vatandaşlardan arsanın tam hisseli tapusuna sahip olma şartını yerine getirmeleri talep ediliyor.

200 BİN TL DESTEK NASIL ALINIR?

Vatandaşlar şartları karşılamaları halinde il ve ilçelerde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuruda bulunuyorlar. Bu kurumda Mütevelli Heyeti tarafından başvurular incelemeye alınıyor. Yardım yapılması uygun görülen kişilere destek olma kararı çıkıyor. Bu şekilde ihtiyaç sahibi aileler betonarme ev yaptırmak amacıyla 200 Bin TL tutarında devlet yardımını alabiliyorlar.

SONRAKİ HABER