Faizsiz Finansman Sektörü İkinci El Konut Alım Satımlarını Hareketlendiriyor

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerinde dikkat çeken en önemli verilerden bir tanesi de satılan konutların türü oldu.

Faizsiz Finansman Sektörü İkinci El Konut Alım Satımlarını Hareketlendiriyor

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerinde dikkat çeken en önemli verilerden bir tanesi de satılan konutların türü oldu. Son verilere göre konut alanların yüzde 70'i ikinci el konut alırken yüzde 30'luk bir kesim sıfır konut aldığı görülüyor. Sektörden gelen değerlendirmelerde ikinci el konut satışlarının artmasında en önemli etmenlerden biri faiz ödemeden konut sahibi olma imkanlarının artması.

İkinci el konut alım satım rakamlarına bakıldığında vatandaşların önemli bir kesiminin ikinci el konutlara yöneldiği görülüyor. İkinci el konut satış rakamlarının artmasına ilişkin FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal görüşlerini paylaştı. Anadolu'da ikinci el konut satışlarında önemli bir hareketlenme yaşandığını ifade eden Akbal, konuşmasında bu hareketliliğin nedenlerinden bahsetti. AYLIK GELİRİ 4 BİN TL 5 BİN TL BANDINDA OLAN VATANDAŞLARDA KONUT SAHİBİ OLMA İŞTAHI ARTIYORFuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal konuşmasında ikinci el satışların 2020 yılı içinde rekor seviyeye ulaştığını ifade etti. Son yıllarda ivme kazanan ikinci el konut satışlarının 2020'de yüzde 69 bandında olduğunu ifade etti. Bu oran 2019 yılında yüzde 62 seviyesindeydi. İkinci el konut satışlarının Anadolu'da önemli bir hareketlilik gösterdiğini de ifade eden Eyüp Akbal, bu hareketliliğin nedeninin vatandaşların kendi bütçelerine göre ev bulabilmeleri olarak gösterdi. Akbal bunun dışında ikinci el hareketliliğinde gelir düzeyi 4 bin TL ile 5 bin TL seviyesinde olan vatandaşların konut iştahlarının da yüksek olduğunu belirtti. Faizsiz Finansman Kullanımı Artıyorİkinci el konut alımlarında satış rakamlarının artmasında faizsiz finansman sisteminin gösterdiği performansa da değinen FuzulEv Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal  "Artık ülkemizde bu anlayış da değişiyor. Türkiye'de özellikle faizsiz finansman olanakları son yıllarda ciddi ölçüde gelişti. Faizsiz finansman olanaklarının çoğalması bu artışın başlıca sebeplerinden. Faizsiz konut edindirme sistemiyle alınan ev sayısının toplam satışlar içerisinden aldığı pay her geçen gün artıyor. Vatandaşlar bu sistem sayesinde faiz ödemeden ödeme bütçelerine göre konut alabiliyor." ifadelerini kullandı.Emlak365.com


Yorumlar (0)