Faizsiz Satış Sistemi BDDK Denetimine Girdi, Konut Sektörü Vites Yükseltti!

faizsiz-satis-sistemi-bddk-denetimine-girdi-konut-sektoru-vites-yukseltti
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Meclisten geçirilen ve Resmi Gazete’de yayımlanması beklenen Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında konut sektöründe umutlar bahar ile beraber yeşerdi.

Yapılan yasal düzenleme ile gün mantığı ile çekilişle faizsiz konut ve otomobil sahibi olmayı sağlayan şirketler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından sıkı takip altına alırken sisteme giren vatandaşlara devlet güvencesi verilecek.

TASARRUF FİNANSMAN MALİYETLERİ SIKI DENETİM ALTINA ALINACAK! 

Yapılan yasal düzenleme kapsamında gerekli izinleri almadan ve yasal prosedürü tamamlamadan sektörde faaliyet gösterdiği tespit edilen şirketlere son derece ağır para cezaları uygulanacak. Kendisine emanet edilen parayı zimmetine geçirdiği tespit edilen yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri ve diğer kişilere 6 senden 12 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılabilecek.

SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKI GELDİ

Büyük mağduriyet yaşanmasına neden olan sözleşme konusunda da vatandaş isterse imzaladığı sözleşmeden 14 gün içerisinde cayma hakkına sahip olacak. Sözleşmesini iptal etmek isteyen kişilerin bunu 14 gün içerisinde beyan etmesi yeterli olacak, geçerli bir neden sunma zorunluluğu aranmayacak.

FAİZSİZ KONUT EDİNDİRME SİSTEMİNE DEVLET GÜVENCESİ NE İŞE YARAYACAK?

Sistem Türkiye’de uzun yıllardır farklı çok sayıda şirket tarafından uygulanırken yapılan yasal düzenleme ile ilk kez devlet güvencesi verilmiş olacak. Bu sayede vatandaş tereddüt etmeden yeni evini satın alma imkanı elde edecek. Şirketler artık sadece yurt içerisindeki satışlar için organizasyon düzenleyebilecek. Vatandaş bu sayede hiç faiz ödemeden taksitle gün mantığı ile gerçekleştirilen kura çekilişleri ile ev sahibi olma imkanı elde edecek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir