Filyos Limanı'nda Doğalgazın Karaya Çıkarılması İçin İnşaat Çalışmalarına Start Veriliyor!

Fatih Sondaj Gemisi tarafından yürütülen arama çalışmalarında Karadeniz bölgesinde keşfedilen doğalgaz rezervinin ekonomiye kazandırılabilmesi için atılan adımlara bir yenisi daha ekleniyor.

Filyos Limanı'nda Doğalgazın Karaya Çıkarılması İçin İnşaat Çalışmalarına Start Veriliyor!
Fatih Sondaj Gemisi tarafından yürütülen arama çalışmalarında Karadeniz bölgesinde keşfedilen doğalgaz rezervinin ekonomiye kazandırılabilmesi için atılan adımlara bir yenisi daha ekleniyor. Sakarya Gaz Sahası'nda yürütülen çalışmalarda bulunan doğalgazın Türkiye'de karaya çıkarılacağı yer alan Filyos Limanı'nda inşaat çalışmaları başlıyor.

DOĞALGAZ İÇİN DENİZ ALTINDA 150 KM BORU DÖŞENECEK! 

Keşfedilen doğalgazın karaya çıkarılabilmesi için inşaat çalışmaları başlıyor. Filyos Limanı keşfedilen gaz stokunun Türkiye'ye taşınacağı alan olarak belirlenirken limanda ilk adım atılıyor. Doğalgaz stokunun karaya ulaşacağı ve ülkemize giriş yapacağı yer olarak belirlenen Filyos Limanında ilk adım olarak 1 Mart 2021 tarihinde zemin düzeltme işlerine başlanacak.

Zemin düzeltme inşaat işi ile başlayacak olan çalışmalarda 2022 senesi ile beraber inşaat süreci de hızlanacak. Deniz tabanına döşenecek olan 150 km uzunluğundaki boru hattı ile keşfedilen doğalgaz rezervi Türkiye'de ana karaya ulaştırılacak ve dağıtıma hazırlanacak. 2022 senesinin sonlarına doğru ise deniz tabanına yerleştirilecek olan üretim ve iletim sistemine ait ekipmanların serimlerine başlanacak.

2023 senesinde ise sistem devreye alınacak ve Türkiye keşfetmiş olduğu büyük doğalgaz rezervi için üretime başlayacak. Keşfedilen doğalgazın yurda getirilmesi ile beraber Türkiye'de doğalgaz fiyatlarında indirim gündeme gelecek. Yine yabancı ülkelerden yapılan alımlarda da pazarlık kozu oluşacak ve bu ülkelerden alınan doğalgaz için de fiyat indirimi talep edilebilecek.

Türkiye hem Akdeniz'de hem de Karadeniz bölgesinde tüm hızı ile sondaj gemileri sayesinde arama çalışmalarına devam ediyor. Doğalgaz ve petrol arayışında Türkiye'nin enerji konusunda yurt dışına olan bağımlılığının azaltılması amaçlanıyor.

Emlak365.com
Yorumlar (0)