Gayrimenkul Yatırımı Yapacaklar Dikkat! İslam Memiş'ten Arsa Ve Konut Yatırımları İçin Uyarı Açıklaması!

Gayrimenkul Yatırımı Yapacaklar Dikkat! İslam Memiş'ten Arsa Ve Konut Yatırımları İçin Uyarı Açıklaması!
Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş otomobil, arsa ve konut yatırımları konusunda yeni bir değerlendirme yaptı. Bu dönemde emlak yatırımı yapmak kazançlı mı? Ev fiyatları düşer mi?

Savaş piyasasının hakim olduğu son dönemlerde insanlar yatırım yapmak konusunda tereddüt içerisinde kalıyorlar. Özellikle de emlak yatırımları konusunda oldukça kafa karışıklığı yaşanıyor. Arsa yatırımı yapmanın kazançlı olup olmayacağı, ev satın alanların zarar edip etmeyecekleri araştırılıyor. Otomobil satın almanın getirisi olan bir yatırım olup olmayacağı da sorgulanıyor. Tüm bu sorulara Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş yanıt verdi. Hangi yatırımın daha çok getirisi var?

İSLAM MEMİŞ'TEN 2022 UYARISI!

2022 yılında yatırım yapacak olanların çok dikkatli olmaları gerektiğini söyleyen İslam Memiş, "2022 yılında kimseyi rahat oturtturmayacaklar. Al sat yaparak bu yıl kazanç elde edilemeyecek. Çok büyük bir tezgah kurdular. Varlıklarınıza sahip çıkın. Türk lirası üzerinden işlem yapanlar zarar edecekler. Bunu aylardır söylüyorum. Yatırım yapılırken daha sağlam adımlar atılmalı. İnsanların elindeki bütün varlıkları almak için piyasa oluşturuldu. Bugün Ukrayna’da bir tantana çıkarıldı ama hedef başka. Oyunları kurmuşlar para kazanmaya başladılar. Böyle bir ortamda altının ons fiyatının 2.500 Dolar seviyesinin üzerine çıkması gerekiyordu. Ancak amaç başka, piyasa normal bir amaçla kurulmamış." dedi.

OTOMOBİL SATIN ALMAK KAZANDIRIR MI?

Otomobil satın almanın getirisi olan bir yatırımın olup olmayacağı konusuna değinen İslam Memiş, "Araç satışları son aylarda durdu. Herkes parasını farklı yerlere bağladılar. Çünkü insanlar paralarını altına, dövize, kripto paralara bağladılar. Otomobil satın alsalar insanlar çok fazla kazanamayacaklarını zaten biliyorlar. Bundan dolayı da araç piyasasında yaprak kımıldamıyor. Tüm bu gelişmelerden dolayı otomobil fiyatlarında geri çekilmeler oluyor. Küçük küçük fiyat gerilemeleri olmaya devam edecek. Firma araç satamayınca mecburen fiyatları yeniden gözden geçirecek. Ancak mevcut fiyatlardan kimse otomobil olmaz." ifadelerini kullandı.

HİÇ ZAMAN KAYBETMEDEN ARSA YATIRIMI YAPILMALI

Arsa yatırımları hakkında ayrı bir parantez açan İslam Memiş, "Varlıklarıyla arsa yatırımı yapmak isteyenler bizlere arsa almalı mıyım sorusunu yöneltiyorlar. Benim bu konuda duruşum çok nettir. Nereden olursa olsun arsa yatırımı yapılabilir. Hatta ekilebilir bir tarım arazisi de mutlaka alınmalıdır. Dünyada enflasyon artmaya devam ediyor. Şu anda enflasyon yüksek ya, bu inanın bir şey değil. 2022 ve 2023 yıllarında öyle enflasyon olacak ki insanoğlu toprağın değerini bir defa daha anlayacak. Kenarda birikimi olanlar parasının değer kaybedişini izlemek yerine toprağa yatırım yapmalıdır. Hiç zaman kaybetmeden imkanı olanlar arsa yatırımı yapmalıdırlar." şeklinde konuştu.

KONUT FİYATLARI DÜŞMEYECEK!

Ev satın almak isteyenlere dair de bir değerlendirme yapan İslam Memiş, "Ev satın alma konusunda da bizlere çok sorular soruluyor. İnsanlar ev fiyatlarının düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Asla ev fiyatlarının düşmesini beklemiyorum. Aksine konut fiyatlarının yükseleceğine inanıyorum. Dolarla maliyeti olan bir sektörden bahsediyoruz. Türkiye dışarıdan göç alan ve göç almaya devam edecek bir ülke. 2+1 veya 3+1 evlerin satın alınması yerine 1+1 dairelerin satın alınması gerektiğini düşünüyorum. Kira fiyatları da yükselecek ve 1+1 evler çok daha popüler bir hale gelecek. Ev almak isteyenler kesinlikle beklemesinler ve bir an önce alsınlar. Krediler de bu dönemler ucuz ve bu yönde niyeti olanlarca değerlendirilebilir." dedi.

Not: Burada yer alan değerlendirmeler ilgili ekonomistin yorumlarından ibarettir. Haberimizde kesinlikle yatırım tavsiyesi verilmemiştir.