Hazine Arazileri Hangi Başvuru Şartlarıyla Kiralanır? 2021

Hazine arazilerinin kiralanması işlemlerine 2021 yılında da devam edilecek. Tarım amaçlı hazine arazisi kiralayacak olan vatandaşların ise bakanlık tarafından açıklanan başvuru şartlarını sağlamaları gerekiyor. İşte hazine arazilerinin kiralanması adına yerine getirilmesi gereken şartlar.

Hazine Arazileri Hangi Başvuru Şartlarıyla Kiralanır? 2021

Türkiye'de tarıma verilen önem kapsamında hazine arazileri çiftçilere kiralanıyor. Hazineye ait olan ve tarıma elverişli durumda bulunan araziler Tarım ve Orman Bakanlığı'nın belirlediği koşulların sağlanması durumunda uzun yıllar boyunca çiftçilerin kullanımına veriliyor. 

HAZİNE ARAZİLERİ NASIL KİRALANIR?

Tarım yapılabilecek her arazinin değerlendirilmesi amacıyla başlatılan projelerin en önemlisi, hazine arazilerinin kiralanması. Devlet ilgili bakanlıkların onayının ardından çiftçilere tarım arazilerinin 10 yıl boyunca kiralıyor. Çok ucuz bir ücret karşılığında kiralanan bu tarım arazileri bölgenin ürün durumuna göre değerlendirilecek. Çiftçiler hükümetin bu tarım uygualaması kapsamında boş ve kullanılmayan olan tarım hazine arazilerini değerlendirmiş olacaklar. 

KİMLER TARIM ARAZİSİ KİRALAYABİLECEK?

Devlete ait olan hazine arazilerinin kiralanması için çiftçilerin sağlanması gereken koşulların başında, sahip olduğu arazi büyüklüğü geliyor. İlgili tebliğ kapsamında devlet 60 dönümden az topraksız veya yeterli toprağı olmayan çiftçilere 60 dönüme kadar hazine taşınmazı kiralayacak.

Bu şartın dışında da sağlanması gereken ek koşullar bulunuyor. İşte o koşullar;

* Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

* Hazine arazisini kiralayacak olan kişinin tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunulması ve çiftçi olması gerekiyor. 

* Sürekli olarak en az 3 yıl süre itibari ile belde ya da bir köyde ikamet ediyor olması (Tarımsal yerleşime tabi olmuş alanlarda bu şart istisnai durum olarak kabul edilmektedir.)

* Ecrimisil borçlarının ödenmiş ya da taksitlendirilmiş olması

* Hak sahibi olması. 

* Kendisinin ailesinin yüksek dönümlü arazisi, arsası, toprağı olmaması. 

Emlak365.com

Yorumlar (0)