Hisseli Tapuda Emlak Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır? 2020 Yılı Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri

Emlak vergisi 2020 yılı takviminde yeni ödeme süreci önümüzdeki günlerde başlayacak. 2020 yılının ikinci taksit ödemelerinin yapılacağı Kasım ayında vatandaşların merak ettiği konulardan bir tanesini araştırdık. Hisseli tapusu olan bir konutun emlak vergisi ödemelerinin hangi oranlarda yapılacağını ve mevzuat detaylarını paylaşıyoruz.

Hisseli Tapuda Emlak Vergisi Ödemeleri Nasıl Yapılır? 2020 Yılı Emlak Vergisi 2. Taksit Ödemeleri

Gayrimenkul sahibi olan vatandaşlar eğer muafiyet durumları yoksa Kasım ayında emlak vergisinin 2. taksit ödemelerini yatıracaklar. 

Yılda iki taksit halinde ödenen ve ilk taksiti ilkbahar döneminde tamamlanan emlak vergisinin ikinci taksiti 2 Kasım tarihi itibariyle başlıyor. Vatandaşlar belediyelere yapacakları emlak vergisi ödemelerinin ikinci taksitini Kasım ayı sonuna kadar ödeyecekler. 

BİRDEN FAZLA SAHİBİ OLAN BİR KONUT İÇİN EMLAK VERGİSİ ÖDEME ORANLARI

Emlak vergisi ödemeleri tapu sahibi tarafından yapılır. Gayrimenkul kimin üzerindeyse vergi sorumluluğu o kişiye ait olurken hisseli tapularda ise bu durum değişiyor. Eğer birden fazla kişinin ortak olduğu bir konut için emlak vergisi ödenecekse ödemelerde şu sistem uygulanacak. 

Öncelikle emlak vergisi muafiyeti oluşabilmesi için brüt alan üzerinden büyüklük şartının sağlanması gerekir. Eğer evin brüt büyüklüğü 200 metrekareden fazlaysa o daire için emlak vergisi ödenmesi gerekiyor. Muafiyet 200 metrekareden küçük ve tek evi olanlar için geçerli. 

Hisse Oranına Göre Vergi Ödemesi

Hisseli tapuda emlak vergisi ödemesini ayrı ayrı yapacaklar için hisse oranı önemli. Mevzuata göre her hissedar hissesi oranında emlak vergisi ödemesi yapacak. Konut için ödenmesi gereken tüm emlak vergisi tutarı hissedarların hissesi oranına bölünerek her hissedar için ödenecek rakam belirlenir. İştirak halinde mülkiyette ise her bir malik müteselsilen (tüm iştirakçiler miktar belirtilmeksizin ortak olarak borçtan sorumludur.)  emlak vergisine tabi olmaktadır.

Emlak365.com