Hızlı Ev Satışı Nasıl Yapılır? İşte Uygulanması Gereken Altın Kurallar!

Türkiye'de gayrimenkul sektöründe en önemli ticari sorunlardan birisi de evlerin hızlı satılamaması oluyor. Peki ev satışını hızlandırmak için neler yapılmalı? Hangi noktalara dikkat edilmeli? En çok yapılan yanlışlar neler? İşte hızlı ev satışının püf noktaları...

Hızlı Ev Satışı Nasıl Yapılır? İşte Uygulanması Gereken Altın Kurallar!
Türkiye'de gayrimenkul sektöründe ev satışlarının hızlı olmamasına dair şikayetler zaman zaman artıyor. Ancak hızlı ev satışı için bazı hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Peki bu hususlar nelerdir? Ev satarken hangi konularda dikkatli olmak gerekir?

MAKUL FİYAT BELİRLENMELİ

Ev satışlarında çok beklememek için öncelikle tutarlı bir fiyat belirlenmelidir. Gayrimenkul danışmanlarının genel önerisine göre bir evi satışa çıkarırken fiyat araştırması yapılmalıdır. Yakın çevrede ve benzer niteliklerde bulunan evlerin son 3 ay içerisinde kaç TL fiyatla satışa çıkarılıp kaç TL'ye ne kadar sürede satıldığı araştırılmalıdır. Buna göre bir fiyat belirlenmelidir. Çok yüksek fiyat belirlemek bir evin satış sürecini oldukça uzatacaktır. Bu nedenle fiyatta makul olunmalıdır. Makul olunmadığı durumunda çok sayıda müşteri başka evlere yönelecek ve satış işlemi belki de hiç gerçekleşmeyecektir.

PAZARLIKTA NET OLUNMALI

Ev satış işlemi sırasında pazarlık aşamasında uygulanacak strateji net olmalıdır. Öncelikle pazarlık konusunda alıcı ile ortak bir noktada buluşulması istendiği karşı tarafa hissettirilmelidir. Pazarlık sırasında alıcının indirim isteğini hemen kabul etmek kadar uzlaşmaya çok uzak durmak da yanlıştır. Pazarlığa kapı kapatılırsa alıcı başka alternatifleri değerlendirme alır ve satış işlemi gerçekleşmez.

İNTERNET SATIŞ SİSTEMLERİ KULLANILMALI

Pandemiden sonra artık her şey internette yapılır oldu. Bu nedenle ev satmaya karar verildiyse internet siteleri üzerinden satışa çıkarma işlemi devreye sokulmalıdır. Bu şekilde potansiyel alıcıların sayıları oldukça arttırılabilir ve kolay şekilde ev satışı gerçekleştirilebilir. İnternette ev satışı yaparken makul fiyat belirlemek aramalarda çok daha fazla görüntüleme imkanı tanıyacaktır. Çok yüksek fiyatlı evler genellikle aranılan evler arasında bulunmuyor.

TADİLAT YAPTIRMADAN EVLER SATIŞA ÇIKARILMAMALI

Bir ev satışa çıkarmadan önce mutlaka tadilattan geçirilmelidir. Bunu yapmayanlar ev satışında ciddi anlamda zarar edebilirler. Evlerin fiyatlarını ev içi nitelik etkilemektedir. Tadilat masrafı olan evlerde satış sırasında bu masraflar öne sürülerek indirim yapılması istenmektedir. Dolayısı ile pazarlık gücü satış yapanın lehine bozulur. Ancak evini tadilat ettirdikten sonra satışa çıkaran mülk sahipleri pazarlık gücünü tamamen ellerine alırlar. Masrafsız ev demek başlı başına bir tercih sebebidir. Tadilat için yapılan masrafın 2-3 katı kadar ev fiyatının üzerine eklenmesi sağlanabilir.

DOĞRU ZAMANDA SATIŞA ÇIKARILMALI

Bir evi hızlı satabilmek için bir diğer püf noktası satışa çıkarma zamanıdır. Türkiye'de gayrimenkul sektörü bazı aylarda oldukça hareketlenir ve bazı aylarda da durağanlaşır. Bundan dolayı hızlı bir şekilde ev satmak isteyenler evlerini Nisan, Mayıs, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında satışa çıkarmalıdırlar. Diğer aylarsa sektörel durgunluk satış sürecini uzatabilir.

ALICI İLE EVDE RANDEVULAŞILMALI

Hızlı ev satışı için bir diğer detay ise müşteri ile telefonda görüşüp ona bilgi verildikten sonra randevulaşma aşamasında ortaya çıkmaktadır. Alıcı olan müşteri süreç uzamasından rahatsız olacağı için öncelikle evi görmek isteyecektir. Bunun için satıcı ve alıcının telefon görüşmesi sonrası randevu yeri satılacak olan ev olmalıdır. Alıcı satın almayı düşündüğü evi incelemelidir. Bu şekilde hızlı karar verilecektir. Sonuca odaklı bu yaklaşım ile hızlı ev satışı gerçekleşecektir.
Yorumlar (0)