Hobi Bahçeleri Düzenlemesinde Kapsam Genişliyor! Kiralayanlara Ağır Cezalar Yolda

Hükümetin tarım arazilerine hobi bahçesi yapılmasına dair kanun teklifi çalışmaları devam ediyor. Önümüzdeki günlerde Meclis gündemine gelecek olan kanun teklifinde ise yeni düzenlemelerin alacağı öğrenildi. Hobi bahçelerinin kaldırılmasına ilişkin düzenlemede kiralayanlara dair de yaptırımlar uygulanması planlanıyor.

Hobi Bahçeleri Düzenlemesinde Kapsam Genişliyor! Kiralayanlara Ağır Cezalar Yolda

Tarım arazilerinin etkin ve amacına uygun şekilde kullanılmasına ilişkin düzenlemelerde kapsam genişliyor. Düzenlemeye girmesi beklenen son maddeye göre; tardım arazilerini hobi bahçesine dönüştürüp kiralayanlara para cezası uygulanacak. 

HOBİ BAHÇELERİNİ PAZARLAYOP KİRALAYANLARA DA CEZA GELİYOR

Meclis Tarım Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç da Hürriyet'ten Turan Yılmaz'a açıklamalarda bulundu. Halen meclis gündeminde olan hobi bahçelerine ilişkin düzenlemeye yeni maddeler eklenmesi için çalışmalar sürüyor. Yunus Kılıç konuya ilişkin yapmış olduğu konuşmasında, tarım arazilerinin hobi bahçesine dönüştürülmesine ceza uygunlanacağını söyledi.

"Bu araziler üzerindeki kaçak yapılarını öngörülen sürede yıkmayanlara ilk etapta metrekare başına 10 lira ceza uygulanacak. Eğer iki ay içinde yıkmazlarsa bu ceza 3 katına, yani 30 liraya çıkacak. Tarım arazilerini parçayarak hobi bahçesi adı altında pazarlayanlar daha büyük suçlu. Bunlarla alakalı da bir şeyler yapılması lazım ki arz piyasasını kapatabilelim."

Daha Ağır Yaptırımlar, Cezalar Yolda 

Bu kapsamda atılacak adımlara ilişkin bilgi veren Meclis Tarım Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç birinci dereceden suçlu olanların korkmalarını, bu işten caymalarını sağlayacak yaptırımların gelmesi gerektiğini söyledi. Bu arazileri hobi bahçesine dönüştüren pazarlayanlara verilecek cezanın, hobi bahçesi olanlara verilecek cezadan daha ağır olması gerektiği ifade edildi. 

Meclis Tarım Komisyon Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç bu kapsamda sunduğu önerisinde "Komisyon başkanı olarak önerim, bu işi kurgulayıp hukuksuz altyapısını oluşturanlara verilecek cezanın, hobi bahçesine dönüştürdükleri arazinin tümü dikkate alınarak metrekare başına en az 50 ya da 100 lira para cezası olması. Yani, teklifte hobi bahçelerinde yapılaşmaya gidenler için öngörülen metrekare başına 10 liralık cezanın en az 5 ya da 10 katı olması." ifadelerini kullandı. 

Emlak365.com