Hobi Bahçesi Olanlara Kötü Haber! Torba Yasa İle Hobi Bahçeleri Yıkılacak

Özellikle de dar gelirli vatandaşların son dönemde şehirden kaçış için tercih ettikleri hobi bahçeleri için yeni yasal düzenlemeleri içeren Torba Yasa Kanun Teklifi meclise geliyor. AK Parti tarafından açıklanan torba yasa ile beraber hobi bahçeleri için de önemli yasal düzenlemeler yapılacak. Ne yazık ki kanun teklifi bu şekilde meclisten geçerse bazı hobi bahçeleri yıkılacak. Peki, hangi hobi bahçeleri yıkılacak, hangileri yıkılmayacak?

Hobi Bahçesi Olanlara Kötü Haber! Torba Yasa İle Hobi Bahçeleri Yıkılacak

Hobi bahçesi olan herkesi ilgilendiren yeni kanun teklifi Ekim ayı ile beraber yeniden meclise geldi. 

Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi kapsamı içerisinde yer alan torba yasa ile beraber bazı hobi bahçeleri yıkılacak. 

HOBİ BAHÇELERİNDE SON DURUM NE, HANGİ HOBİ BAHÇELERİ YIKILIYOR, HANGİ HOBİ BAHÇELERİ YIKILMAYACAK?

Ekim ayı içerisinde mecliste görüşülerek onaylanması beklenen Gıda, Tarım ve Orman Alanında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Teklifi  kapsamında hobi bahçeleri için yıkım kararı onaylanmış olacak. 

Buna göre tarım arazileri üzerinde yapılan hobi bahçelerinin tümü yıkılacak. Bu alanlar dışında kalan ruhsatlı ve imar izni olan hobi bahçeleri ise yıkılmayacak. 

Tarım arazileri üzerinde kurulan hobi bahçelerine bin liradan daha az olmamak şartı ile metrekare başına 10 lira idari para cezası yazılırken yıkım için de en fazla 2 aylık süre tanınacak. 2 ay süre sonunda halen aykırılığın devam etmesi durumunda uygulanan para cezası hem 3 katına çıkarılacak hem de tüm yıkım masrafları hobi bahçesinin sahibinden alınmak üzere yıkım Bakanlık tarafından yapılacak. 

Vatandaş binbir emekle satın aldığı hobi bahçelerinin yıkımına karşı çıkarken söz konusu düzenlemenin bundan sonraki hobi bahçeleri için geçerli olmasını istiyor ve kanuna karşı çıkıyor. Söz konusu yasal düzenleme bu şekilde onaylanırsa sadece Ankara'da 20 bin hobi bahçesi olduğu belirtiliyor. 

Emlak365.com