İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Açıkladı: Kanal İstanbul'un Maliyeti Ne Kadar, Kaç TL?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine itirazlarını sürdürürken projenin en çok tartışılan konuları arasında yer alan gerçek maliyeti konusu da gündeme geldi. Başkan İmamoğlu projenin gerçek maliyeti konusunda yeni iddialar ortaya attı. Kanal İstanbul'un maliyeti ne kadar, Kanal İstanbul projesi kaç liraya mal olur?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Açıkladı: Kanal İstanbul'un Maliyeti Ne Kadar, Kaç TL?

Kanal İstanbul projesi üzerinden tartışmalar devam ederken projenin ihalesinin yapılıp yapılmayacağı ve maliyeti de merak konusu olmayı sürdürüyor. Özellikle de Kanal İstanbul projesinin maliyeti konusunda tarafların açıkladığı rakamlar arasında da büyük farklar bulunuyor. 

Konu hakkında yeni bir açıklama da projeye şiddetle karşı çıkanların arasında yer alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yaplıdı. Özel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılan Ekrem İmamoğlu Kanal İstanbul projesinin maliyeti konusunda da açıklamalarda bulundu.

KANAL İSTANBUL'UN MALİYETİ NE KADAR, KAÇ TL?

Ekrem İmamoğlu yapmış olduğu açıklamada "Çok önemli bir örnek vereyim. Maliyeti açısından bir örnek vereceğim size. Şu ne biliyormusunuz. Küçükçekmece bakın buralar cennet, cennetten Avcılar'a geçiş yapacak olan köprünün aslında bir simülasyonu. Bu ne biliyor musunuz? 3. Boğaz Köprüsünden çok daha uzun bir köprü. 

3. Boğaz Köprüsü 3.2 milyar Euro'ya maloldu. Bakın şu köprü, bunun gibi 8 tane köprü yapılacak. Sayın Cumhurbaşkanı açıklamasında 8 tane dedi, kimi 7 tane diyor, herkes bir şey söylüyor bu arada. Başka şeylere de geleceğim. Bu köprüler nasıl yapılacak, bu köprülerin geçiş garantisi verilecek mi, bu köprülerin maliyeti ne kadar?

Tane tane anlatacağım. 8 tane köprü 3,2 milyar Euro, 3. köprünün maliyeti. Temmuz ayında yapılan ihale 7,3 milyar liraya bir köprünün ihalesi yapıldı, bir firmada aldı. Takip ettiniz mi bilmiyorum, bu ihalede bu köprünün yapılabilmesi için firma kredi bulamadığı için kanun çıkarıldı, ve bakanlık garantisi ile o firmanın kredi alabilmesinin önü açıldı. 7,5 milyar liraya bu köprünün bugünkü, o günden bu yana döviz kurundaki artış yüzde 30 oranında. 

Ben size bir müteahhit, inşaatçı olarak söylüyorum bir köprünün maliyeti en az 11 milyar lira. O da büyük köprünün yarısı olacak. Ne dediler ilk çıktığında Kanal İstanbul'un maliyeti 75 milyar dediler. Sonra 114 dediler, sonra 140 dediler, döndük geriye 65 milyar dolarlık yatırım diye devletin kendi filmi var. Ben diyorum ki 80 milyar dolara ya-nıl-mam. Sadece 140 milyar liraya köprüleri yapamazsınız.

Sadece büyükşehire, İSKİ'ye maliyeti 30 milyarı aşıyor. Bu ne demek biliyor musunuz? İSKİ'nin yıllık yatırım bütçesi 3 milyar. Yani siz 10 sene  boyunca İSKİ ile bu şehre hiçbir yatırım yapmayacaksınız, sadece kanala çalışacaksınız" diyerek projenin gerçek maliyetinin 80 milyar dolar olduğunu iddia etti.

Yorumlar (0)