İBB Başkanı İmamoğlu: Kanal İstanbul Projesi Fatih Sultan Mehmet'in Emanetine İhanettir!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, fırsat bulduğu her platformda Kanal İstanbul projesini eleştirmeye devam ederken dün katıldığı özel bir televizyonun canlı yayın programında da projeye karşı olduğunu ve kesinlikle yapılmaması gerektiğini bir kere daha son derece sert ifadelerle dile getirdi.

İBB Başkanı İmamoğlu: Kanal İstanbul  Projesi Fatih Sultan Mehmet'in Emanetine İhanettir!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın mutlaka bu sene ihalesini yapacaklarını duyurduğu Kanal İstanbul projesi hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu bir kere daha projeye karşı olduklarını dile getirdi. 

Özel bir televizyonun canlı yayınına katılan Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesine karşı olduklarını belirterek, proje resimlerinde şehirleşmenin sınırı olarak belirlenen çizgiyi eleştirdi ve oldukça sert açıklamalarda bulundu. 

EKREM İMAMOĞLU: BETON İSTANBUL, SEÇİM PROJESİDİR!

Canlı yayında Kanal İstanbul projesinin sorulması üzerine İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu "İstanbul'u çok iyi bilen, geçmişini yaşamış, şehirciliğin ne kadar azgın çoşacağını, Beylikdüzü, Çatalca, Esenyurt, Büyükçekmece hattında, piri, birebir olarak deneyimlemiş biriyim. Şöyle bir şehir tasarlamışlar. Biz buraya şehir tasarladık diyorlar. Şehir buraya kurulacak. Buraya çizgi çizmişler. Buralar hep tarım alanları. Burası da tarım alanı de neyse. 

Allah aşkına İstanbul'a ne zaman çizgi çizilmişte o çizginin dışına çıkılmamış. Bana bir tane örnek söyleyin. Bu İstanbul'un şehircilik anlamında katliamıdır. Bu öyle bir virüstür ki böyle Çatalca'ya, Silivri'ye kadar uzar gider. Sizin yaşayacak bir şehriniz kalmaz. Fatih Sultan Mehmet'in emanetine ihanet etmiş torunları olursunuz" diyerek projeye bir kere daha karşı olduğunu söyledi. 

Kanal İstanbul projesini "Betan İstanbul" olarak tanımlayan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu bu projenin bir seçim projesi olduğunu ve emlak projesi olduğunu söyledi. Kanal hattına çizilen çizgi ile yapılaşmanın durdurulamayacağını savunan Başkan İmamoğlu şehirleşmenin virüs gibi yayılacağı iddiasını dile getirdi. 

Yorumlar (0)