İcradan Yarı Fiyatına Satılık Arabalar ve Evler İle Hacizli Malların Satışı Konusunda Yeni Düzenleme!

Hacizli mallarda yaşanan en büyük sorunlardan biri olan icradan yarı fiyatına satılık arabalar ve evler için yeni yasal düzenleme geliyor.

İcradan Yarı Fiyatına Satılık Arabalar ve Evler İle Hacizli Malların Satışı Konusunda Yeni Düzenleme!
Hacizli mallarda yaşanan en büyük sorunlardan biri olan icradan yarı fiyatına satılık arabalar ve evler için yeni yasal düzenleme geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan İnsan Hakları Eylem Planı’nda yer alan yeni düzenlemeye göre hacizli malların satışı düzenleme hayata geçirildiği anda elektronik ortamda yapılabilecek.

İCRADAN UCUZ SATILIK ARABALAR VE EVLER TARİH OLACAK! 

İnsan Hakları Eylem Planı düzenlemesi hayata geçirildiği anda hacizli malların satışları bundan sonra elektronik ortamda da yapılabilecek. Bu sayede düzenlenen satış ihalelerine hem daha fazla kişinin katılması sağlanacak hem de bu sayede hacizden satışa sunulan taşınmazların fiyatları çok daha yüksek bir bedelle elden çıkarılabilecek.

İCRA SATIŞ SİSTEMİ YENİLENECEK! 

Gerekli yasal düzenlemelerin yapılması ile beraber icradan satış sistemi yenilenecek. Alacaklı ve borçlu arasındaki hassas denge korunarak icra satış sistemi yenilenmiş olacak. Mevcut satış sisteminde ne yazık ki icradan satılık evler ve araçlar normal fiyatlarının çok daha altında ucuza satıldığı için hem borçlular eşyaları satılmasına rağmen borçlarını ödeyemiyorlar hem de alacaklılar alacaklarını tahsil edemiyorlar.

Yeni eylem planı devreye sokulduğu anda haczedilen mallar gerçek değerinde satılacak. Böylelikle borçlular borçlarını öderken alacaklılar da bu paraları tahsil etmiş olacak. Yeni düzenlemeler kapsamında mülkiyet hakkı ihlalleri önlenecek, abonelik sözleşmelerinden alınan güvence bedelleri değeri üzerinden iade edilecek, adli sicil arşiv kayıtlarının silinmesi konusunda da hak kayıplarını önleyecek şekilde yeniden düzenlenecek.
Yorumlar (0)