İkitelli OSB Firmaları Devletten Arnavutköy İle Kapaklı Arasında Sanayi Arazisi İstiyor

İstanbul İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nin 3 milyon metrekarelik ilave alan talebi aldığı bildirildi. 38 kooperatiften oluşan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nden 300'den azla firmanın ilave alan talebinde bulunduğu belirtildi.

İkitelli OSB Firmaları Devletten Arnavutköy İle Kapaklı Arasında Sanayi Arazisi İstiyor

İkitelli Organize Sanayi Bölgesi ile alakalı olarak önmeli bir paylaşım yapıldı. Yaklaşık olarak 700 hektarlık bir alana sahip olan İkitelli Organize Sanayi Bölgesi 30 binden fazla iş yerinden oluşuyor. 400 bin kişiden fazla vatandaşın istihdam edildiği sanayi bölgesinde en büyük sorunun kapasite artışına gidememek olduğu bildirildi.

SANAYİCİLER İLAVE ARAZİ İSTİYOR

İkitelli Organize Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Akkaya bir açıklama yaparak, “Son olarak bir anket çalışması gerçekleştirdik. 300'den fazla firma bu çalışmaya iştirak etti. Firmalar kapasite artışına gidilmesi halinde yüzde 100 büyüyebileceklerini söylediler. Mevcut konumda kapasite artışı yapmamız ve ilave alan eklememiz çok zor. Ancak firmalar 500 metrekareden 5 bin metrekareye kadar ilave alan talep ediyorlar.” dedi.

ARNAVUTKÖY İLE KAPAKLI ARASI!

Yer temini konusunda çalışmalar yaptıklarını söyleyen İkitelli Organize Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Akkaya , “İkitelli'nin gelişmesi için arsa üretecek bir çalışma yaptık. 5 bin metrekareye kadar üretim alanları oluşturmak istiyoruz. Bu alanlar yalnızca gerçek sanayicilere verilecek. Arnavutköy ve Kapaklı arasında herhangi bir alanı devletimiz sanayiye açarsa bu projemizi gerçekleştirebileceğiz.” ifadelerini kullandı.

SANAYİ İÇİN ARSA ÜRETİMİ

İstanbul'a önemli bir sanayi alanı eklemek istediklerini söyleyen İkitelli Organize Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Başkanı Ahmet Akkaya, “Gerçekten sanayi alanında faaliyet gösterecek olan firmalara büyüme imkanı tanıyacak bu arsa üretimi ile ciddi bir sanayi hamlesi yapılmış olacak. Üstelik bu İstanbul'dakii istihdam sorununa da çare olabilecek. İkitelli Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık olarak 400 bin insanımız istihdam ediliyor. Bunun en azından yarısını yeni sanayi bölgesinde de yakalayabiliriz. Bu da sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin istihdam rakamlarında devrim yapacaktır. Yeterki devletimiz bize arsa üretimi konusunda yardımcı olsun.” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)