İlk Defa Kendi Evini Alacaklara Hangi Konut Destekleri Verilir?

İlk defa ev alacak olanlar için bazı ek destekler bulunuyor. 2021 yılında ev almak isteyenler için sağlanan konut desteklerinin neler olduğunu ve nasıl alınacaklarını sizlerle paylaşıyoruz.

İlk Defa Kendi Evini Alacaklara Hangi Konut Destekleri Verilir?
Ev almak isteyenler en uygun fiyata ev almanın hayali peşindeler. Maliyetleri olabildiğince düşürmeyi amaçlayan vatandaşlar için devlet tarafından sağlanan bazı destekler bulunuyor. Bu destekler herkes için geçerli olan destekler ile ihtiyaç sahibi olanlara sağlanan özel desteklerden oluşuyor.

Herkes için geçerli olan devlet desteklerini ve ihtiyaç sahibi konumunda bulunan ve alma hayali kuran vatandaşlara sağlanan tüm devlet desteklerini sizlere aktarıyoruz.

EV ALACAKLARA SAĞLANAN DEVLET DESTEKLERİ

Ev alacak olan vatandaşlara sağlanan devlet desteklerinde binlerce TL ödeme yapılıyor. Herkes için sağlanan sağlanan devlet desteklerinde vatandaşların ev alma planlamalarının uzun vadeli olması gerekiyor. Ancak ekonomik zorluk içerisinde yer alan, ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara sağlanan devlet destekleri çok kısa sürede alınabilir. Bu desteklerin neler olduğunu ayrı ayrı aktarıyoruz.

İhtiyacı Olup Ev Yapacaklara Sağlanan Devlet Destekleri

Aile Bakanlığı vatandaşların barınma ihtiyaçlarını sağlamaları için özel bir destek verir. Barınma yardımları kapsamında sağlanan bu destek ile sağlıksız kötü koşullarda yaşayan ailelere kendi ev yerlerinin olması durumunda daha sağlık bir ev yapılması için destek ödenir.

Bu ödemeler de ikiye ayrılır. Birinci destek ödemesi prefabrik ev yapmak isteyenlere sağlanan destektir. İkinci destek ise betonarme ev yapımlarına sağlanır. Kendi ev yerine yada arsasına ev yapacak olan ihtiyaç sahiplerine 30 bin TL devlet yardımı verilir. Ancak yapılacak ev betonarme ev olması durumunda sağlanan destek tutarı 40 bin TL olur.

Söz konusu desteği almak işçin sağlanması gereken başvuru şartları "Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az (2021 yılı için 852,53 TL) olmakla birlikte yaşlılık, engellilik, tek ebeveynli aile, dul olma gibi özel şartlardan herhangi birine haiz olma, aynı zamanda onarımı yapılacak evin ya da ev yapımlarında arsanın tam hisseli tapusuna haiz olma" olarak açıklandı.

Herkes için Konut Alım Desteği

Devlet bankalar aracılığıyla uzun vadeli ev alma hayalinde olan vatandaşlar için destek sağlar. Devlet tarafından sağlanan bu destek ödemeleri 2021 yılında 33 bin TL'ye kadar çıkar. Ancak bu destek doğrudan ödenen desteklerden olmayıp vatandaşların birikim yapmaları istenir.

Vatandaşlar herhangi bir bankadan konut hesabı açarlar. Bu konut hesabında en az 36 ay olmak üzere 60 aydan daha uzun süreye kadar birikim yapılması gerekir. Her ay yada her 3 ayda bir, 6 ayda bir bu hesaba para yatıracak vatandaşlar birikim yapmaya başlarlar. Devlet yapılan birikim tutarı ve süreci kapsamında 19 bin TL'den 33 bin TL'ye kadar hibe destek sağlar.

Konut hesabıyla sağlanan devlet destekleri her yıl düzenli olarak artar.
Yorumlar (0)