banner32

İmar Barışı / Affı Soru Cevap

GYODER ve İTO ortaklığı ile düzenlenen imar barışı paneli kapsamında en çok sorulan imar affı soruları ve yanıtları yayımlandı. İşte o sorular ve merak edilen yanıtları...

İmar Barışı / Affı Soru Cevap

GYODER ve İTO ortaklığı ile düzenlenen imar barışı paneli kapsamında en çok sorulan imar affı soruları ve yanıtları yayımlandı. İşte o sorular ve merak edilen yanıtları...

12 Temmuz 2018 Perşembe 16:28
İmar Barışı / Affı Soru Cevap

Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Nasıl Hesaplanır?

Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranındadır.

İmar Barışı / Affı Ücreti Ne Kadar?

imarbarisi.csb.gov.tr adresinde bulunan hesaplama aracı üzerinden söz konusu yapıya ait bedeli hesaplanabilir.

İmar Barışı / Affı Ücreti Nereye Yatırılır?

İmar affı ücreti Ziraat Bankası şubeleri üzerinden yatırılacak 

İmar Barışı Kat İrtifakı Kat Mülkiyeti Harcı Nasıl Hesaplanacak?

Yapı kullanma izin belgesi bulunmayan yapılarda tüm yapı ve toplam arsa üzerinden hesaplama yapılır.

Kaba İnşaat İmar Barışı / İmar Affı 

06.06.2018 tarihinde yayınlanan Yapı kayıt belgesi verilmesine ilişkin Usul ve Esaslar Tebliğinin 6. maddesinin 6. fıkrasında, "İnşaat halindeki yapılarda 31/12/2017 tarihi itibari ile bitmiş olan kısımlar için ilave inşaat alanı ihdas etmemek şartı ile Yapı Kayıt Belgesi verilir ve Yapı Kayıt Belgesi verilen kısımların eksik inşaat işleri tamamlanabilir" denilmektedir.

Hazine Arazileri Rayiç Bedelleri 

Emlak rayiç bedelleri ilgili kurumlardan (belediye, Gelir İdaresi Başkanlığı vb.) temin edilecektir.

Apartmanlarda İmar Barışı Nasıl Yapılır?

Yapı ruhsatı veya yapı kullanma izni bulunmayan yapılardaki aykırılıklarda başvuru yapı maliklerinden biri tarafından yapılmalıdır. Bu durumda her bağımsız birim için ayrı yapı kayıt belgesi bedeli hesaplanmaz. Belirlenen bedel yapının tamamı için hesaplanan bedeldir. Her malik hesaplanan Yapı Kayıt Belgesi bedeline, kendi bağımsız bölümünün kullanım durumuna göre eşit olarak katılmak zorundadır. Yapı Kayıt Belgesi bedelinin tamamı ödenmeden Yapı Kayıt Belgesi düzenlenmez. Yapı kullanma izni bulunan yapılardaki aykırılıklarda, aykırılık hangi bağımsız birim ile ilgili ise o bağımsız birimin yapı maliki tarafından başvuru yapılır ve kendi bağımsız bölümleri için ödenmesi gereken bedeli ödemeleri durumunda aykırılığı olan bağımsız bölüm belirtilerek Yapı Kayıt Belgesi düzenlenir.

İmar Barışı / Affı Taksitlendirme Olacak Mı?

Yürürlükte olan 06.06.2018 tarihli Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliğine göre Hazine taşınmazlarının satışı harici yapılacak ödemelerde taksitlendirme söz konusu değildir.

Diğer imar barışı soruları ve cevapları için TIKLAYINIZ...

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selim 2018-09-03 15:20:40

Mrb oturdugum yer sıgınak olarak geçiyor tapum ve abonelik lerim yok 2 yıldır burada oturuyorum bu yasadan yararlana biliyormuyum

Avatar
Umut 2018-10-03 10:19:53

Babam vefat etti imar barışından faydalanmak istiyorum ben imar barışına başvuru yapabilirmiyim.teşekkürler

Avatar
Cemal kk 2018-10-12 12:39:36

Arsa uzerinde 2 katli ewim war arsanin 3 te 2 si bnm. Bahci kargir ew olarak gozukuyo nasil olur

Avatar
gülşah 2018-10-18 13:44:33

mrb imar barışından bir apt faydalanmak istiyor ve imar barısı için muracette bulunmaktadır ama 1 dairede ölen biri var ve verasetcileri var bu imar barısında nasıl verasetcıler yararlanır.

Avatar
havva 2018-10-21 20:32:29

merhaba 2 kişi yarı yarıya hisseli arsanın bize ait olan kısmında zeminde depo, üstte 2 kat olmak üzere bir klasik apartmanımız var köyde. depoyu nasıl belirtmeliyiz ya da 1 -2 kat olarak mı girelim e devletten.yapı alanı hesaplarken bu 3 katın yüzölçümünü mü hesaplamalıyız? bizim mimari,elektirk projelerimiz var aslında. ama sanırım ruhsat yok. arsanın üzerinde ev de görünüyor.yardımcı olur musunuz?